MELISSA ALDANA (Chile / Norsko / Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


Melissa Aldana Quartet (Chile / Norsko / Spojené státy)

Melissa Aldana – saxofon, Lage Lund – kytara, Pablo Menares – kontrabas, Kush Abadey – bicí
 

Koncert je součástí koncertní série


Melissa Aldana se vrací do Prahy s novou životní energií a nejosobnějším albem

Během covidu si chilská, v New Yorku působící saxofonistka „sáhla na dno“. Rozpad manželství, samotu, dočasnou ztrátu milované profese, existenční obavy a depresi ovšem dokázala přeměnit v inspiraci pro svoji možná nejlepší desku 12 Stars, a hlavně v novou chuť do života a do muziky. Virtuózní, temperamentní a půvabná Melissa Aldana vystoupí se svým kvartetem 27. března ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

Kvality alba 12 Stars (Blue Note, 2022) rozpoznala i porota Grammy, v kategorii Nejlepší improvizované jazzové sólo nominovala Melissu za její výkon ve skladbě Falling. Šlo už o druhou nominaci v této kategorii. Tu první si saxofonistka vysloužila díky kusu Elsewhere z alba Visions (Motéma, 2019), inspirovaného uměním malířky Fridy Kahlo. Visions ostatně Melissa v roce 2019 naživo představila i pražskému publiku.

„Když hraju, otevřu srdce každému. Neexistují žádné rasy, generační rozdíly, odlišné kultury, zůstane jen krása okamžiku,“ vyznala se Melissa Aldana v nedávném rozhovoru pro Jazz Times. Hudba hýří nápady a samotná hudebnice vitalitou, přestože vznik jejího posledního, v pořadí šestého alba 12 Stars neprovázely zrovna příznivé okolnosti.

Říká se, že manželství lidí stejné profese nedělá dobrotu. Pro Melissu to bohužel platilo. Ale nejen, že se rozvedla se saxofonistou Jurem Puklem a musela krom citové krize řešit nové bydlení a kupu praktických věcí. V nejhorší chvíli přišel lockdown a Melissa se ocitla nejen bez práce, ale především bez činnosti, která jí umožňovala autoterapii, přinášela radost a naplnění: „Byla jsem sama v Harlemu. Po rušných, muzikou naplněných letech udeřila pandemie a já klesla úplně na dno.“

Nepřízeň osudu naštěstí skladatelku a virtuózku nezlomila, naopak se právě díky nešťastným okolnostem dokázala odrazit k tak přesvědčivé výpovědi: „Po všem, co mě potkalo, jsem cítila, že mám co říci. Podařilo se mi najít sebe sama, a zároveň jsem vnímala mnohem těsnější propojení s hudbou. Naučila jsem se překonávat nepříjemné věci a přitom zkoumat nové cesty i v muzice. Proto je pro mě tahle deska tak důležitá,“ vysvětluje Melissa hluboce osobní poselství nového repertoáru, které pochopitelně dokáže přenést i na koncertní pódium.

Melissa Aldana (*3. prosince 1988, Santiago de Chile) dostala saxofon do ruky už jako dítě, vždyť její táta Marcos Aldana je profesionální saxofonista. A první tenorový saxofon, na který dívenka přešla z altového poté, co prvně uslyšela Sonnyho Rollinse, jí věnoval dědeček jako rodinné dědictví. K Melissiným dalším vzorům patřili legendární Charlie „Bird“ Parker, a také Joe Henderson, Chris Potter či Mark Turner.

Ačkoliv nebylo snadné živit se v Chile muzikou, natož prorazit na mezinárodní scénu, nesmírně talentované hráčce pomohla náhoda. Na jednom z klubových koncertů v Santiagu slyšel Melissu pianista Danilo Pérez, který zrovna pořádal turné po Chile, a pozval ji na Panama Jazz Festival. I díky této zkušenosti se hudebnici otevřely dveře do světa v podobě stipendia na Berklee. Na prestižní bostonskou hudební školu nastoupila v roce 2007, na její vzdělání tu dohlíželi mimo jiné Greg Osby či Joe Lovano. Po ukončení studia o dva roky později se už ovšem Melissa do Chile nevrátila. Místo toho se vypravila do New Yorku, brala lekce u George Colemana a hlavně se otrkávala na jam sessions v klubech. První profilové album Free Fall vydala v roce 2010. Další skok v kariéře si vybojovala vítězstvím v Thelonious Monk Competition 2013, čímž získala hned dvojí prvenství. Stala se první ženou - instrumentalistkou a také prvním Jihoameričanem, který v této soutěži získal první cenu. Součástí výhry byla i smlouva na album pod hlavičkou vlivného labelu Concord Jazz. Saxofonistka ji využila k vydání svého třetího titulu Melissa Aldana & Crash Trio (2014).

Melissu Aldana doprovodí v Praze dokonale sehraná sestava. S kontrabasistou Pablem Menaresem saxofonistka hrála už během svých začátků v Chile, bubeník Kush Abadey je spolužák z Berklee. A s „šéfkou“ se už sžil i původem norský kytarista Lage Lund.

V Praze se se svým kvartetem objevila poprvé v rámci JMW již v roce 2019.

https://www.youtube.com/watch?v=mRfFs8AauGk

https://www.youtube.com/watch?v=NkG4jGrnr5Y

https://www.youtube.com/watch?v=OTaja7taGjY

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…