Tiskové zprávy


HUDEBNÍ NOSIČE


CHICUELO - MEZQUIDA (Španělsko)

Praha, 21. 3. 2018 


P&J Music uvádí 8. 4. 2018 v Divadle U hasičů koncert dvou vynikajících španělských flamencových umělců – Chicuelo-Mezquida za doprovodu perkusionisty Paca de Mode. Vystoupení je součástí koncertní série Jazz meets World 2018.

Protagonisty večera jsou kytarista Juan Gómez „Chicuelo”  a pianista Marco Mezquida.


Chicuelo a Mezquida

jsou výjimeční muzikanti, tvůrci fascinujícího hudebního obrazu, který si zaslouží označení „barvitý, žhavý, vervní, opravdový, odvěký i mladistvý a vášnivý“. Na cajon je doprovází Paco de Mode.

Jen málo tak důležitých a vlivných skladatelů a kytaristů jako Juan Gómez (Chicuelo) se najde mezi flamenkovými umělci. Společně s klavíristou Marcem Mezquidou, který oslňuje podmanivým stylem, tvoří tato dvojice flamencových muzikantů sound plný zanícení a naprostého hudebního pohroužení.

Juan Ignacio Gómez Gorjón známý jako „Chicuelo” je romský flamenkový kytarista z Katalánska, skladatel a dirigent. Spolupracoval s mnoha umělci, nejčastěji se zpěváky Miguelem Povedou a Duquendem, s nimiž zcestoval Evropu, Japonsko a USA a účastnil se mnoha jejich společných nahrávek. Od roku 1992 je hudebním šéfem Compagnie de Danse Japonaise Shohi Kojima a od roku 2003 vede Somorrostro Dansa Flamenca s choreografem Javierem Latorrem.

Marco Mezquida  už nepatří mezi budoucí hvězdy, je dnes součástí španělské hudební scény. Ve svých 28 letech získal tento pianista z Minorky tři roky po sobě (2011-2013) cenu Musician of the Year Katalánské jazzové společnosti. Je tvůrcem jedinečného klavírního stylu typického svou rozmanitostí, který na evropských scénách stále překvapuje. O tom jsme se mohli přesvědčit na podzim v roce 2015, kdy vystoupil se svým sólovým recitálem na 20. Mezinárodním festivalu jazzového piana v Muzeu A. Dvořáka.

Jejich společné projekty jsou spojením cest dvou všestranných uměleckých osobností. Křižovatka těchto cest je zformována autentičností, vzájemným obdivem a naprostou oddaností hudbě.

Marco Mezquida a Juan Gómez "Chicuelo" se našli navzájem a neptejte se, odkud pocházejí.Tito dva umělci dýchají v jazyce nazvaném umění a komunikují pomocí klíče a akordů. Hovoří o hudbě v jazyce "Mare Nostrum". Vysvětlují hudbu, která je jako voda: pohybuje se, je vzrušená a stejně jako voda je moře, moře je voda a její voda je ze všech moří: tady hudebníci plují a to je zvuk hry Marca Mezquida a Chicuela. Paco de Mode perkusista, který je nepostradatelným spoluhráčem Duquende a Chicuela, ale i součástí hudebního uskupení Salao & Jaco Abel Flamenco Eléctrico, které se v Praze představilo v roce 2013 na festivalu Respect.

 

Vstupenky jsou k dispozici v předprodejích: GoOutTicketportalTicketpro, TicketArt

Chicuelo-Mezquida na videu:

Footage from Jazzahead! of Chicuelo-Mezquida's showcase on ARTE: https://www.youtube.com/watch?v=wE5mVaIHcK0

Concert: https://www.youtube.com/watch?v=sOntnLyDlwI

Chicuelo-Mezquida

Další informace jsou uvedeny na www.jmw.cz

 

**********************************************************************************************************

 

TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET (Polsko/Spojené Státy/Kuba)

9. 4. 2018 od 19:30, divadlo Hybernia, nám. Republiky 4, Praha 1

 

Praha, 21. března 2018 – V Praze se po více než 10 letech objeví potřetí v tomto století vynikající jazzový trumpetista TOMASZ STAŃKO tentokrát s kapelou TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET.  Poprvé zahrál v rámci festivalu Jazz Meets World 20. 6. 2001, poté jsme jej mohli slyšet na jednom z koncertů programu Jazz na Hradě, a to v březnu 2007. Letos vystoupí 9. 4. 2018 v divadle Hybernia  v koncertní sérii Jazz Meets World 2018.

Vstupenky na pražský koncert jednoho z deseti nejlepších jazzových trumpetistů jsou v prodeji v sítích GoOut, TicketportalTicketpro nebo TicketArt.

Koncert pořádá P&J Music. Více informací o koncertu i o programu  JMW je uvedeno na www.jmw.cz.

 

Polský jazzový trumpetista Tomasz Stanko se narodil v roce 1942 a debutoval v Krakově koncem padesátých let. V šedesátých letech se připojil ke kvintetu Krzysztofa Komedy.

Ačkoli Miles Davis a Chet Baker měli na Stanka velký vliv, brzy ho oslovil free jazz Ornetta Colemana a Dona Cherryho.  Začátkem sedmdesátých let, již v čele svého kvintetu, se dostal na výsluní free jazzové scény a vystupoval na významných evropských festivalech. Stankův debut u ECM (1975), Balladyna, se stal legendárním albem na obou stranách Atlantiku.

V osmdesátých letech byl Stanko členem septetu Cecila Taylora, se kterým se objevil 18. 10. 1984 i v Praze. Dále vedl své vlastní kapely  C.O.C.X. a Freelectronic, které zabíhaly i do reggae, latiny, elektroniky.

V devadesátých letech, po albu Bluish a Arildem Andersenem a Jonem Christensenem, došlo k obnovení vztahu Stanka s ECM. Nové kvarteto s pianistou Bobem Stensonem, baskytaristou Andersem Jorminem a bubeníkem Tonym Oxleym bylo široce oceňováno jako jedna z nejlepších jazzových skupin desetiletí a album Leosia získalo v Penguin Jazz Guide nejvyšší hodnocení.

Hned na začátku nového století se stal prvním laureátem Evropské jazzové ceny udělované ve Vídni (2002), o dva roky později byl v Polsku oceněn vysokým státním vyznamenáním. Již řadu let se Tomasz Stańko pravidelně řadí mezi deset nejlepších jazzových trumpetistů na světě v prestižní každoroční anketě Down Beat Magazine. Stejné hlasování ho uvedlo mezi nejvýznamnější jazzové skladatele na světě. Stańko má na kontě téměř 40 alb, také složil hudbu pro četné filmy a divadelní představení. Od roku 2008 je rezidentem Newyorského Manhattanu.

Prvním albem přímo inspirovaným Big Apple je Dark Eyes nahrané v roce 2009 s novým kvintetem mladých skandinávských talentů.  Album Stańko nazval podle obrazu Oskara Kokoschky, Dark Eyes  Marthy Hirsch, která je součástí sbírky Newyorské Neue Galerie.

 

Po letech intenzivního koncertování, Tomasz Stańko New York Quartet vydal další mistrovskou nahrávku Avenue December. Nový člen kvarteta  kontrabasista Reuben Rogers - původně z Panenských ostrovů - je skvělým přírůstkem do Stańkovy kapely, vedle klavíristy Davida Virellese, narozeného na Kubě a bubeníka z Detroitu Geralda Cleavera. V této sestavě se ukáže Tomasz Stańko New York Quartet i v Praze.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rB7GF8KWG4E

https://www.youtube.com/watch?v=ov4xxfbr7HM

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…