MARCIN WASILEWSKI TRIO (Polsko)


HUDEBNÍ NOSIČE


Marcin Wasilewski Trio  (Polsko)

(30th Anniversary Tour 2024)

Marcin Wasilewski – piano / Sławomir Kurkiewicz – kontrabas / Michał Miśkiewicz – bicí

Koncert je součástí koncertní série

blobid0-10


Marcin Wasilewski Trio oslaví 30 let vrcholné souhry

Dovedete si představit lepší předpoklad pro intuitivní až „telepatickou“ komunikaci jazzového klavírního tria, než že spolu hudebníci hrají, rostou a vyvíjejí se tři dekády už od střední školy? Tři nerozluční přátelé zahrnou do výročního turné i koncert na pražské Novoměstské radnici, který se uskuteční 20. října 2024.

Za 30 let činnosti dosáhlo Marcin Wasilewski Trio ohromných mezinárodních úspěchů. Má za sebou sérii alb pro stylotvorný label ECM. A také pódiovou i studiovou spolupráci s osobnostmi jako Tomasz Stańko, Manu Katché, Jacob Young, Trygve Seim či Joe Lovano. S posledně jmenovaným nejen vydali ceněné album Arctic Riff (2020), ale byli také v listopadu 2023 pozváni k týdenní rezidenci v legendárním newyorském klubu Village Vanguard. Takovou poctou se mohou pochlubit jen ti nejlepší.

Celý příběh přitom započal jako klukovské přátelství a porozumění na střední hudební škole v Koszalinu (či chcete-li česky Košalínu) v polském Západomořském vojvodství. Už v roce 1990 se tam dali pod názvem Simple Acoustic Trio dohromady dva nadaní patnáctiletí studenti, pianista a skladatel Marcin Wasilewski (*1975) a kontrabasista Sławomir Kurkiewicz (*1975). Kapela začala sbírat první ceny pro mladé interprety. V roce 1994 došlo v Simple Acoustic Triu k personální změně. Ke dvěma přátelům se přidal o dva roky mladší, tehdy sedmnáctiletý bubeník Michał Miśkiewicz (*1977). Právě od tohoto momentu se počítá třicetiletá existence Marcin Wasilewski Trio, neotřesená už žádným střídáním hudebníků, i když sestava ještě nějaký čas používala původní název Simple Acoustic Trio.

Řada podobných školních kapel přitom končí s posledním zvoněním. Je to možná smutné, ale často nevyhnutelné. Spolužáci se rozběhnou po světě a postaví na vlastní nohy. Vazby trojice kolem Marcina však byly silnější. V roce 1995 vydalo trio albový debut Komeda, jak říká název, věnované tvorbě legendárního polského jazzmana Krzysztofa Komedy. Už tehdy si ovšem kritika povšimla tvůrčího a interpretačně svébytného přístupu tria k převzatému repertoáru. Bylo jasné, že nadále se ansámbl bude vyvíjet autorským směrem. Což potvrdil hned následující titul When Will The Blues Leave? (1996). Ještě pod jménem Simple Acoustic Trio tři přátelé vydali album Habanera (2000) a posloužili jako rytmika saxofonistovi Henrykovi Miśkiewiczovi na desce Lyrics (2001).

Talentu tří mladých hudebníků si brzy všiml také slavný polský trumpetista Tomasz Stańko. Nejen, že se stal mentorem kapely. Rovnou využil celé trio jako svoji dvorní kapelu. Pod hlavičkou Tomasz Stanko Quartet se Marcin, Sławomir a Michał podíleli na nahrávání alb Soul Of Things (2002), Suspended Night (2003) a Lontano (2006) pro ECM. A samozřejmě hojně koncertovali, včetně tří turné po USA. Úspěšná spolupráce jim otevřela dveře do světa i jako triu. Album nazvané prostě jen Trio (2005), stejně jako následující desky January (2008) a Faithful (2011), publikovali také v rámci katalogu ECM. Kam ostatně svým jemným, rozjímavým stylem výtečně zapadají.

Sílící mezinárodní věhlas přinesl i další spolupráce. Wasilewského a Kurkiewicze například pozval na album Playground (2007) bubeník Manu Katché. Všichni tři členové tria se pak podíleli jako rytmická sekce na albu Forever Young (2014) norského kytaristy Jacoba Younga, na kterém hrál i vlivný norský saxofonista Trygve Seim. Samotní členové tria si pak na svůj čtvrtý titul pro ECM Spark Of Life (2014) přizvali švédského saxofonistu Joakima Mildera.

Nejlepší ovšem je, že ani po třiceti letech se hudba pro Marcin Wasilewski Trio nestala rutinou. Nezmizela z ní chuť objevovat ani radost z kultivované komunikace tří spřízněných osobností. Radost, která se snadno přenáší na publikum.

https://www.youtube.com/watch?v=pEpJsxyFTHM

https://www.youtube.com/watch?v=twBcGa-SMZ8

https://www.youtube.com/watch?v=vkiCGDsDcwU

 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…