GEORGE MRAZ 80 (Spojené státy/ Francie / Norsko)


HUDEBNÍ NOSIČE


George Mraz 80 (Spojené státy/ Francie / Norsko)

Camilla Mraz - piano / Richard Galliano - akordeon / Arild Andersen - kontrabas / Joye Baron -  bicí

Koncert je součástí koncertní série

  

ve spolupráci s Akce se uskuteční pod záštitou ministra pro evropské záležitosti, pana Martina Dvořáka


Nedožité osmdesátiny George Mraze oslaví nadnárodní all-stars kvarteto

Chystá se neopakovatelná událost. Repertoár legendárního kontrabasisty a skladatele oživí jazzové hvězdy Arild Andersen, Joey Baron a Richard Galliano spolu s osobou nejzasvěcenější, Camillou Mraz. Koncert „George Mraz 80“ se uskuteční 21. října 2024 ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

Vliv George Mraze (1944-2021) na globální hudební scénu jistě není třeba připomínat. Patřil k nevýznamnějším jazzovým basistům své generace, plejádu posluchačů i kolegů uhranul svým jedinečným melodickým stylem, pro který se ve světě vžil obdivný termín „česká basová škola“.
Mraz hrál s těmi nejlepšími. Se samotnou Ellou Fitzgerald, v triu jednoho z největších pianistů všech dob Oscara Petersona, s Chetem Bakerem, Stanem Getzem, Johnem Abercrombiem, Dizzym Gillespiem, zpěvačkou Dee Dee Bridgewater... Ten seznam je velmi dlouhý. A na desku Three Or Four Shades Of Blues (1977) nástrojového kolegu přizval dokonce nekompromisní kapelník Charles Mingus. Lze si představit větší poklonu? Mraz samozřejmě také komponoval a vedl vlastní projekty.
Nepřekvapí tudíž, že pozvánku k účasti na koncertní poctě Mrazovi nadšeně přijali hvězdní hudebníci. Jejich výběr má pochopitelně hlubší význam. Norský kontrabasista Arild Andersen (spolupráce Jan Garbarek, Chick Corea, Sonny Rollins, Bill Frisell) patří k největším osobnostem evropské scény. Skandinávská „basová škola“ je samozřejmě jiná, ovšem s tou „česko-americkou“ ji pojí zásadní věc: Originalita.
„George Mraz byl fantastický basista. Jeho zvuk, intonace i timing považuji za dokonalý. Jsem hrdý, že mě požádali o účast na této koncertní poctě,“ vyznal se Andersen z obdivu ke svému vrstevníkovi.
Americký bubeník Joey Baron (Chet Baker, Bill Frisell, John Zorn, Stan Getz či Dizzy Gilespie) pak představoval jasnou volbu. Vždyť s Georgem Mrazem hrál v řadě fantastických sestav. Včetně George Mraz Quartet, známém našim posluchačům i z koncertního alba Jazz At Prague Castle (2012).
„Cítím ohromné štěstí, že jsem mohl s Georgem hrát. Zůstává jasným vzorem muzikantské dokonalosti a inspirace. Podílet se na této koncertní události je pro mne čest,“ prohlásil Joey Baron.
Také francouzský akordeonista Richard Galliano neodmyslitelně patří do Mrazova světa. Nejen, že spolu dva mistři často koncertovali a vydali ceněné desky New York Tango (1996) nebo L’hymne à l‘amour (s Garym Burtonem, 2007). Jak potvrzuje paní Camilla, Gallianovu hudbu měl George Mraz mimořádně rád: „Často si doma nejen pouštěl Gallianovy nahrávky, ale také si sám přehrával Gallianovy skladby.“
Samotný Mraz pak o Gallianovi řekl: „Richard mě vždy inspiruje a dává mi chuť tvořit něco nového. Velmi se mi líbí, jak improvizuje, jeho výraz a cit pro klasickou hudbu. Čím jsem starší, tím více se tím zabývám. Pro mne je totiž důležitější sound než počet odehraných not.“
Na klavír samozřejmě nemůže hrát nikdo jiný než Camilla Mraz. V New Yorku působící umělkyně českého původu zahájila svoji cestu k virtuozitě ve čtyřech letech a první skladbu napsala už jako pětiletá. Má klasickou průpravu i jazzové vzdělání v oborech kompozice, jazzové piano a zpěv. Její osobitý styl hry je dán právě průnikem tradic artificiální hudby a jazzu. Za velkou inspiraci pak považuje tvorbu kanadského pianisty Paula Bleye a jazz 60. let, a také stylotvorný zvuk labelu ECM. Její hudba se objevila v několika filmech. Vedle talentu hudebního má i dar herecký. Naposledy v roce 2014, v newyorské produkci, ztvárnila roli jazzové legendy Blossom Dearie. Vystupuje v klubech i na jazzových festivalech po celém světě jak v sólových recitálech, tak s kapelami. Známý je například projekt Return To Imagination, kde se hudba prolíná s filmovou projekcí, konkrétně promítáním fascinujících podmořských záběrů režiséra Steva Lichtaga.
O společné tvorbě Mrazových napsal uznávaný americký producent Todd Barkan: „Basista George Mraz a pianistka Camilla Mraz hrají a napsali zcela jedinečnou hudbu, odhalující naše nejniternější pocity, a zároveň tiše ohromující technickým provedením na světové úrovni i spirituálním lyrismem.“
V programu koncertní oslavy nebudou chybět nejoblíbenější Mrazovy kompozice jako Blues For Sarka, Sad History, Three Silver Haris nebo Wisteria. Samozřejmě spolu s melodiemi dalších autorů, které měl George velmi rád.
Konání koncertu na památku George Mraze v historickém Velkém sále pražské Novoměstské radnice má také svoji symboliku. Právě zde ikonický kontrabasista odehrál v roce 2017 svoje poslední vystoupení v Praze, samozřejmě s Camillou Mraz u piana. Úplně posledním vystoupením v Česku byl den poté koncert v Ostravě. 
Vzpomínkový koncert připravila George Mraz Society v čele s Camillou Mraz a pořádá ho agentura P&J Music

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…