DUDÙ KOUATE / EMIL VIKLICKÝ / PAVEL HRUBÝ (Senegal / Česko)


HUDEBNÍ NOSIČE


03.06.2023 19:30  |  Atrium


Dudù Kouate / Emil Viklický / Pavel Hrubý (Senegal / Česko)

Dudù Kouate - perkuse, flétna, vodní dýně, ngoni, talking drum / Emil Viklický – piano / Pavel Hrubý – saxofony, klarinet

Koncert je součástí koncertní série


Dudù Kouaté, Emil Viklický a Pavel Hrubý zvou na dobrodružnou výpravu k africkým inspiracím jazzu

Spolupráce legendárního pianisty Emila Viklického s hráčem na dřeva a intuitivním improvizátorem Pavlem Hrubým už je publiku dobře známá. Co se ale stane, když si zdejší duo přizve na pódium Dudù Kouaté, virtuózní senegalský multiinstrumentalista, hudební teoretik a znalec západoafrických kulturních tradic? Přijďte se nechat příjemně překvapit 3. června 2023 do pražského Atria.

Setkání talentů Emila Viklického a Pavla Hrubého už mohli posluchači ocenit jak na mezinárodních pódiích, tak díky společnému albu Between Us (2020), na kterém protagonisté s odzbrojujícím výsledkem prozkoumali možnosti propojení zvuku klavíru a basklarinetu. „Poprvé jsem slyšel Pavla s kapelou Limbo na festivalu v Brně a líbil se mi. Duo je speciální disciplína, jejíž možnosti jsou výrazně širší, než mají standardní jazzová obsazení. Míra vzájemné empatie je samozřejmě rozhodující,“ pochvaloval si Emil Viklický spolupráci. „Kladný vztah k neznámému neboli k dobrodružství improvizace, to nás okamžitě spojilo. Už na první zkoušce jsme věděli, že půjde o skvělý zážitek,“ přizvukoval Pavel Hrubý v rozhovoru pro časopis Harmonie.

Co se ale stane, když do vyváženého ekosystému dua vtrhne africký živel? V případě tak komunikativních a otevřených hudebníků jako právě Emil Viklický, Pavel Hrubý a Dudù Kouaté lze předvídat jen ten to nejinspirativnější hráčské napojení. A následně fascinující, navíc neopakovatelný posluchačský zážitek.

Zpěvák a multiinstrumentalista Dudù Kouaté (*1963) má s nadžánrovou, muzikantskou a zároveň hluboce lidskou komunikací dlouholeté zkušenosti. Vystupuje v nejrůznějších sestavách s evropskými hráči. Duo Pensieri Africani tvořil se saxofonistou Guidem Bombardierim, založil tria Zayt či Komiel. Od roku 2017 pravidelně spolupracuje s Art Ensemble Of Chicago. Hrává také s houslistkou Eloisou Manera, violoncellistkou Danielou Savoldi a pianistkou i elektronickou hudebnicí Alessandrou Bossa. Jeho záběr sahá od afro-jazzu i inspiracím soudobou „vážnou“ hudbou. Zároveň však upřímně ctí tradice rodné západní Afriky. Jak jinak, když pochází z váženého rodu „kronikářů a trubadúrů“ griotů. Krom domácího hudebního vzdělání získal i to humanitní, vysokoškolské. Poté, co se usadil v italském Bergamu, sám pořádá semináře o historii africké hudby a vyučuje hru na tradiční perkuse.

Na bicí nástroje se ovšem Dudù Kouaté neomezuje, baví ho mnohem širší nástrojový rejstřík. „Narodil jsem se jako perkusista, ale časem jsem objevil i strunné a dechové nástroje. Použil jsem je i na albu Africation, na kterém jsem započal novou introspektivní cestu, novou fází svého života,“ svěřuje se. Na pódiu krom bicích nástrojů a zpěvu především v západoafrické „lingua franca“ wolofštině rád používá tradiční africké flétny či drnkací nástroj ngoni, příbuzný loutně.

Pódiová souhra Dudùa Kouaté, Emila Viklického a Pavla Hrubého dokonale naplní koncepci a dramaturgii koncertní řady Jazz Meets World.

https://www.youtube.com/watch?v=wgbtWSAtQgk

https://www.youtube.com/watch?v=Wk1eoG_-i6g

vstupenky


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…