22. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - 3. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


05.12.2017 19:30  |  Muzeum Antonína Dvořáka


Lukasz Ojdana (Polsko)
Martin Joey Dine (Francie)


 

Łukasz Ojdana (Polsko) *1990
Je pianistou a skladatelem. Absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích, obor klavír na tamním institutu jazzové a zábavní hudby. Je členem RGG, jedné z nejznámějších jazzových kapel. V r. 2013 dostal stipendium od Ministerstva pro vědu a vysoké školství, o rok později obdržel cenu ministra kultury a národního dědictví za vynikající umělecké výsledky. Byl nominován v soutěži polského fonografického průmyslu Fryderyk 2015 na cenu v kategoriích Jazzové album roku a Jazzový fonografický debut roku. V roce 2016 se stal laureátem stipendijního programu Młoda Polska Ministerstva kultury a národního dědictví.
Kdo je Luke Ojdana? Je perfekcionista a zároveň v srdci romantik, perfekcionista ve hře na piano a romantik v životě, nebo naopak? „Není pochyb o tom, že romantismus je součástí mého života a odráží se i v hudbě. Ale bez perfekcionismu by bylo těžké realizovat hudební schopnosti. Alespoň v určité počáteční fázi, ve které se nacházím. Jako hudebník a především člověk.”

Martin Joey Dine (Francie) *1992
Mladý francouzský pianista Martin Joey Dine se narodil v pařížské čtvrti Montmorency v roce 1992. Ke klavíru byl veden už od útlého věku, chodil na soukromé lekce k několika pedagogům. V 16 letech byl přijat na na hudební školu Jazz à Tours (mistrovské třídy Enrica Pieranunzi, Yarona Hermana) a tři roky zdejších studií zakončil na pařížské konzervatoři. Poté se rozhodl pro další studium jazzového piána na vyhlášené konzervatoři v Amsterdamu, kde se učil mezi jinými například i od Brada Mehldaua.  Z významných milníků uveďme rok 2011, kdy získal 2.cenu na Young Talent Saint Springboard Germain-des-Prés a vydal excelentní debutové album „Wario”, v němž klasický jazz propojuje s prvky elektroniky. Český recenzent Jan Hocek na serveru jazzport.cz toto CD označil jako „nejzralejší jazzový debut posledních let.” Na CD nahrál vlastní autorské skladby a proložil je standardy. Právě zde začala jeho koncertní kariéra, CD mu umožnilo se s quartetem vydat na svá první turné po Francii.
V mezičase před vydáním druhé desky  odjel na krátko do mekky jazzových muzikantů - New Yorku, kde měl možnost zahrát si v několika místních jazzových klubech a napsal hudbu k německo-francouzskému dokumentu  Patrizie Mariani pro televizi ARTE.
O 3 roky později od vydání debutu představuje své druhé, velice různorodé CD s názvem „Copperfield”, na které si pozval krom komorní sestavy jazzových muzikantů i symfonický orchestr. Sám Martin se zde představí nejen v roli pianisty, ale zvuk propůjčuje i Hammondovým varhanům. Tohoto CD si již všiml i zahraniční tisk a skladby z něj jsou pravidelně zařazovány do programů a playlistů francouzských rádií. Martin se jednoznačně v jazzovém světě dostává do popředí pozornosti. Martin Joey Dine pravidelně vystupuje sölo i se svým triem v tradičních pařížských klubech jako je Sunside Jazz Club a čím dál hlouběji se noří i do amsterdamské scény. Mezi koncertní pódia, na kterých se v Amsterdamu již objevil, patří například i oblíbený Bimhuis.

cena vstupenek 150,- Kč na jeden koncert, 400,- na celý festival  přes email: objednavka@jmw.cz


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…