OMAR SOSA & YILIAN CAÑIZARES feat. GUSTAVO OVALLES (Kuba / Venezuela)


HUDEBNÍ NOSIČE


01.04.2019 20:00  |  Divadlo Archa


Omar Sosa & Yilian Cañizares Feat. Gustavo Ovalles (Kuba / Venezuela)

Omar Sosa - piano, klávesy, zpěv / Yilian Cañizares - housle, zpěv / Gustavo Ovalles - perkuse

Koncert je součástí koncertní série


Nadžánrového klávesistu Omara Sosu, který si vysloužil už sedm nominací na Grammy, a vášnivou zpěvačku a houslistku Yilian Cañizares spojil do hudebního projektu nejen stesk po rodné zemi, Kubě. Sdílejí také mystické pouto. Koncertem v pražském divadle Archa nás 1. dubna 2019 přesvědčí, že jde o povznášející inspiraci. 
Když pianista a skladatel Omar Sosa nadchnul zdejší publikum koncertní premiérou v rámci festivalu Colours Of Ostrava 2018, ohlásil také příští projekt. Album a turné se spřízněnou muzikantskou duší, zpěvačkou a houslistku Yilian Cañizares.
„Společnou desku jsme nazvali Aguas a věnovali Ošún, bohyni lásky a ochránkyni řek v tradici kubánské santeríe. CD odráží perspektivy dvou generací kubánských umělců, žijících daleko od domova, a také důležitou inspiraci vodou. Vodou a jejími skrytými silami, nekonečnými transmutacemi, trvalou tvořivostí i schopností ničit. Pro mě i Yilian voda symbolizuje jak odloučení, tak nostalgický stesk po zemi našeho narození,“ vysvětlil Omar Sosa. A dodržel slib, že také novou nahrávku představí živě v Česku.
Omar a Yilian mají mnoho společného a na jejich souhře to poznáme. Oba muzikanti pocházejí z Kuby, emigrovali do Evropy a vycházejí z tradic latin jazzu a kubánské muziky. Zároveň oba milují, studují a interpretují hudbu africkou, protože právě do západní Afriky vedou jejich rodinné kořeny.
Ostatně Omar Sosa se poprvé představil našemu publiku právě v úspěšném projektu Transparent Water se senegalským hráčem na koru Seckou Keitou. A v případě Yilian Cañizares šla fascinace Afrikou tak daleko, že hudebnice nejen zasvěceně využívá rytmy i melodiku nejpestřejšího kontinentu, ale krom španělštiny a francouzštiny se rozhodla zpívat také v jorubštině.
V neposlední řadě Omara a Yilian spojuje také původem latinskoamerické vyznání santería, mírumilovně spojující křesťanské ideály se starými západoafrickými kulty.

***
Omar Sosa se narodil v roce 1965 v kubánském Camagüey. Odtud emigroval v roce 1993 nejprve do ekvádorského Quita a o dva roky později do San Francisca. Celosvětově se proslavil právě během pobytu v USA, kde vydal svá první sólová alba a podílel se také na úspěšném titulu Oaktown Irawo (1998) jako člen kapely Funky Cubonics, mj. po boku Davida Garibaldiho z kapely Tower Of Power. Nakonec však v roce 1999 zakotvil v Barceloně.
Na třech desítkách profilových alb se Omar Sosa přirozeně rozmachuje mezi jazzem, world music, elektronikou i inspiracemi hip hopem. Suitu Eggun: The Afri-Lectic Experience (2013) věnoval Milesovi Davisovi. Svoje západoafrické „geny“ nechal promlouvat například na velmi povedeném albu Ilé z roku 2015, jehož jorbuský název znamená v překladu Domovina.
Osud uhrančivě půvabné třicátnice Yilian Cañizares má s tím Omarovým řadu podobných rysů. Narodila se v Havaně, kde jako zázračné dítě studovala už od sedmi let klavír a housle na prestižní Conservatorio Manuel Saumell. Právě tam získala „striktní školu v klasické ruském stylu“. Zároveň však brala i mnohem volnější „lekce muzikantského života“ od dědečka a mámy. Možná i proto dokázala později propojit klasickou erudici s vášní a improvizací afrokubánského jazzu.
V roce 1997 se rodina Yilian přestěhovala do venezuelského Caracasu, kde talentovaná dívka pokračovala ve studiu interpretace klasické hudby. Na doporučení tamní učitelky, pocházející ze Švýcarska, ji ovšem jako čerstvě plnoletou čekalo další stěhování. Od roku 2000 žije ve Švýcarsku, kde dokončila vzdělání na Freiburg Conservatory. V Evropě se prosadila dvěma alby, která natočila spolu s Ochumare Quartet, a dalšími dvěma tituly sólovými.

Koncertní sestavu doplní venezuelský virtuózní hráč na perkuse Gustavo Ovalles. Patří ke stálým spoluhráčům Omara Sosy. Jak výborně si s kapelníkem rozumí, jsme mohli už ocenit díky vystoupení v Ostravě.

video 1

Vstupenky je možno ještě zakoupit v předprodejích Ticketportal, Ticketmaster, GoOut a nebo na místě před koncertem

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…