JOOLAEE TRIO (Irán / Německo)


HUDEBNÍ NOSIČE


15.06.2023 19:30  |  Chodovská tvrz


Joolaee Trio (Irán / Německo)

Misagha Joolaee – kamancheh / Schaghajegh Nosrati – klavír / Sebastian Flaig - perkuse

Koncert je součástí koncertní série


Joolaee Trio ukáže, jak krásně souzní perská a evropská klasika i jazz

Iránské vertikální housle kamanče, klasicizující klavír a etnické i najazzlé perkuse společně vytvoří úchvatné zvukové prostory, přesahující žánry i světadíly. Iránsko-německé trio Misagh Joolaee, Schaghajegh Nosrati a Sabastian Flaig do snivě exotických a zároveň v čemsi důvěrně známých krajin pozve publikum 15. června 2023 v pražské Chodovské tvrzi.

Při poslechu sofistikované, subtilní a zároveň i temperamentní tvorby Joolaee Tria se možná vybaví snový průlet nad velebnou pouštní scenérií a vznešenými paláci orientu. Jako z pohádek Tisíce a jedné noci. Hudba tria ovšem nepostrádá ani angažovaný podtón. Například skladbu Be Hich Diyar věnoval autor Misagh Joolaee „všem ženám Iránu“. Utlačovaným režimem, ale hrdým a nezlomeným.

Historie Joolaee Tria se nepíše dlouho, teprve od roku 2021. Souhra tří hudebníků má ovšem delší historii. Virtuóz na kamanče Misagh Joolaee totiž už předtím hrával jak v duu s klavíristkou Schaghajegh Nostrati, tak v tandemu s perkusistou Sebastianem Flaigem. Sloučit sestavy do tria pak představovalo přirozené rozhodnutí v duchu latinského přísloví „tres faciunt collegium“, tři tvoří spolek. Melodická invence a bohaté rytmické patterny se sloučily do ideálního tvaru. Diváky okouzlila už premiéra tria na prestižním festivalu world music a roots music v Rudolstadtu. Od té doby se intuitivní komunikace výjimečných osobností jen dál prohlubuje.

Misagh Joolaee, narozený v roce 1983 v íránském Mašhadu, se začal učit na housle v pěti letech. Rychle zvládl klasický perský repertoár a jako třináctiletý získal první cenu za houslové sólo na Fajr Music Festivalu, nejprestižnější iránské soutěži hudebníků. Později se naučil i na další nástroje jako setar a tar (různé druhy tradičních perských louten), aby se nakonec „našel“ v podmanivém zvuku vertikálních předněvýchodních houslí kamanče. Paralelně ovšem pokračoval i ve studiu klasických houslí a klavíru, spolu s evropskou „vážnou“ hudbou.

Joolaee se ovšem nespokojil s drahou interpreta, brzy začal komponovat vlastní skladby a zakládat kapely. S ansámblem Aavaan a původním repertoárem pak vyhrál například německou festivalovou soutěž Creole – Global Music 2010. Formální vzdělání dokončil v letech 2011 až 2014 na fakultě world music na universitě v dolnosaském Hildesheimu. V duu se Sebastianem Flaigem natočil alba Ferne (2019) a Qanat (2022), skladby pro sólové kamanče zaznamenal na desku Unknown Nearness (2021). Vedle komorních vystoupení má za sebou mimo jiné i roli sólisty Brunšvického státního orchestru.

Schaghajegh Nosrati (*1989, Bochum, Německo) už v dětství nastoupila dráhu klasické pianistky. Získala reputaci především jako interpretka děl Johanna Sebastiana Bacha, v roce 2014 dokonce vyhrála International Bach Competition v Lipsku. Akademické tituly získala na Hanoverské universitě hudby, dramatu a médií a na berlínské Barenboimově-Saidově akademii, která se zaměřuje i na hudebníky a hudbu Blízkého a Středního východu a severní Afriky. Dnes na akademii působí i jako pedagog. Vydala pět alb s interpretacemi klasického materiálu, s důrazem na Bacha. Stejně jako Misahg Joolaee ale není jen interpretkou, pro trio píše vlastní klavírní aranžmá.

Sebastian Flaig (*1983, Freiburg, Německo) vystudoval perkuse a jazzovou bicí soupravu na Mendelssohnově Bartholdyho hudební vysoké škole v Lipsku. Vedle jazzu ho ovšem lákala také etnická muzika. Na rok se odstěhoval do Istanbulu, aby mohl studovat hru na darabuku u Misirliho Ahmeta a dalších tureckých mistrů. Účinkoval na albu BooCheeMish (2018) legendárních Le Mystere des Voix Bulgares s hostující Lisou Gerrard ze slavného dua Dead Can Dance či na ceněném titulu Syrian Dreams (2017) virtuózní hráčky na qanun Mayi Youssef. Jeho žánrový záběr ovšem zahrnuje nejen world music či jazz. Vystupoval s Komische Oper Berlin, hraje vážnou hudbu soudobou i starou, komponuje scénickou muziku pro divadlo i k filmovým dokumentům.

https://www.youtube.com/watch?v=SourWH4L20s

https://www.youtube.com/watch?v=z3wvSRL7ntM

https://www.youtube.com/watch?v=oz_wfxPAVnk

 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…