HAZMAT MODINE (Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


07.06.2023 19:30  |  Futurum Music bar


Hazmat Modine (Spojené státy)

Wade Schumann – diatonická harmonika, kytara, banjitar, zpěv /  Erik Della Penna – zpěv, banjo, kytara / Joseph Daley – saxofon / Steve Elson -  barytonsaxofon, tenorsaxofon, klarinet, duduk, flétna / Daisy Castro – housle, zpěv / Pamela Fleming – trubka, křídlovka / Patrick Simard – perkuse, bicí


Hazmat Modine přivezou nové písně a starý dobrý šraml z bluesových a jazzových tančíren

Slovo „šraml“ přitom nemá naznačovat nic hanlivého, právě naopak. Má oslavit přirozenou, nevázanou atmosféru vystoupení americké kapely. Hudba Hazmat Modine je virtuózně zahraná, promyšlená, ale zároveň živelná a strhující. Kosmopolitní septeto s jistotou uvede publikum do varu i 7. června 2023 v pražském Futuru.

Zdejší diváci už dobře vědí, co Hazmat Modine na pódiu dovedou, díky předchozím vystoupením v Praze či na festivalu Colours of Ostrava 2011. Pro jejich mix americké roots music a kdečeho, co potkali na toulkách světem, skutečně platí název „Hazmat“, tedy zkratkové slovo pro „hazardous material“. Je totiž krajně třaskavý. Naštěstí jen ve smyslu výbušného šíření dobré nálady. V přeneseném smyslu je výstižná i druhá část jména kapely, Modine, podle firmy vyrábějící přímotopy. Tahle muzika zahřeje jak při tanci, tak na duši.

Když dával písničkář, hráč na foukací harmoniku a kytarista Wade Schuman tuhle nespoutanou partu koncem 90. let dohromady, jistě ho inspiroval kosmopolitní duch domovského New Yorku. Přirozeně vycházel z domácích tradic. Z odkazu jug-bandů, z dřevního blues, tak jak se hrálo v tančírnách na plantážích amerického jihu, z neworleanských pouličních kutálek, ale také z Irvinga Berlina či Fatse Wallera. Zároveň ovšem formuloval důležitý postřeh: „Podstata americké hudby, to je vlastně world music. Vznikla totiž smícháním všeho, co sem přinesli imigranti z nejrůznějších kontinentů.“ A tak Wade a spol. s chutí zašilhají po inspiraci na Jamajku, ke klezmerovým muzikantům, na Balkán nebo až do centrální Asie či Afriky. Vždyť spolupracovali i s tuvanskými mistry hrdelního zpěvu Huun-Huur-Tu, kteří hostovali hned na prvním albu Hazmat Modine, titulu Bahamut (2006). Nebo s beninským Gangbé Brass Bandem, který přizvali na album Cicada (2011).

Žánrově různorodé vlivy dokáží Hazmat Modine propojit nejen bluesovým feelingem, ale také roztančenými funkovými či rhythm-and-bluesovými groovy. Jejich přirozený záběr je ovšem ještě širší. Vždyť na desce Cicada neváhal hostovat dokonce smyčcový Kronos Quartet, jedno z nejrespektovanějších těles soudobé hudby. Což jen potvrzuje zralost členů Hazmat Modine k největším muzikantským výzvám. Na stejném albu zazpívala i písničkářka Natalie Merchant, někdejší členka slavných 10.000 Maniacs.

K originalitě hudby Hazmat Modine přispívá také pestrý a proměnlivý arzenál nástrojů, na které členové kapely hrají. V Praze by měla kapela vystoupit v obsazení Wade Schuman (zpěv, diatonická harmonika, kytara, šestistrunné „kytarové“ bendžo), Erik Della Penna (zpěv, kytara, bendžo), Joseph Daley (tuba, susafon), Steve Elson (saxofony, duduk, flétna, klarinet), Daisy Castro (housle, zpěv), Pamela Fleming (trubka, křídlovka) a Patrick Simard (bicí nástroje). Ovšem překvapení nejsou vyloučena.

Ačkoliv jsme u nás už Hazmat Modine zažili opakovaně, neznamená to, že je máme přečtené. Pro letošní návštěvu má kapela přichystaný nejen repertoár zdařilého pátého řadového alba Box Of Breath (2019), ale i písně úplně nové, dosud nevydané, které přichystala během pandemií vynucené pauzy. Díky covidové přestávce už jsou také hudebníci řádně natěšení na dlouho odkládané evropské turné, protože dobře vědí, že „jejich Evropané jim rozumějí“.

Hazmat Modine se vrací do Prahy po 6 letech. 

https://www.youtube.com/watch?v=JeiWUMpVdpQ

https://www.youtube.com/watch?v=12IF_SZd_As


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…