FOLKADU (Izrael/Německo)


HUDEBNÍ NOSIČE


02.11.2023 19:30  |  Divadlo Dobeška


Folkadu (Izrael/Německo)

Yael Gat - zpěv, trubka, šofar / Simon Japha - akordeon, zpěv, perkuse / Doron Furman - oud, zpěv

Koncert je součástí koncertní série


Folkadu zvou na dobrodružnou cestu židovskou hudbou a jazyky

Izraelsko-německé trio Folkadu ve svém repertoáru přesvědčivě spojuje muziku sefardských i aškenázských Židů, písně zpívané v ladino, jidiš i hebrejštině, skladby důvěrně známé i opomíjené a zapomenuté. Nejde ovšem o žádný „výchovný koncert“, dojem z vystoupení tria bývá okouzlující a povznášející. Přesvědčit se o tom můžeme 2. listopadu 2023 v pražském Divadle Dobeška.

Středobodem kapely Folkadu je zpěvačka a hráčka na dechové nástroje, charismatická Yael Gat. Přitom se zdálo, že její hudební kariéra bude nalinkovaná úplně jinak než k putování Evropou s vlastní skupinou. Narodila se v Haifě a od 11 let studovala hru na trubku. Tu klasickou. Na Buchmann-Mehta School Of Music v Tel Avivu obhájila bakalářský titul, získala 1. cenu jako sólistka universitního komorního orchestru a zdálo se, že se vydá na klidnou a zajištěnou dráhu uznávané interpretky artificiální hudby. Vystupovala s Izraelským symfonickým orchestrem, Haifským symfonickým orchestrem či Izraelským operním orchestrem. Na turné s klasickými tělesy si zahrála v Brazílii, Švýcarsku i v newyorské Carnegie Hall. Za zvláštní čest považuje účinkování v izraelském nastudování Aidy v koprodukci s orchestrem milánské La Scaly. Jenže osud ji vedl k mnohem osobnějšímu a intimnějšímu vyjádření. Vášeň a radost tradiční hudby našla vlastně díky smutku po domově.

V roce 2013 Yael Gat totiž odcestovala do Německa, aby zde dokončila vysokoškolské vzdělání magisterským stupněm na universitě (Hochschule für Musik und Theater) v Mnichově. Během života v Německu jí ovšem bolestně chyběla rodina a také kultura, která ji odmalička obklopovala. Toužila znovu prožívat atmosféru vřelých rodinných setkání, na kterých se mluvilo jidiš i ladino. Stýskalo se jí po chvilkách, kdy s tátou o víkendech poslouchali hebrejské lidové písně. A rozhodla se překonat stesk tím, že vyjádří svoje kořeny muzikou. Když v roce 2016 převzala universitní diplom, nenastoupila na plný úvazek do žádného renomovaného orchestru, ale rozhodla se vydat na nejistou cestu umělkyně na volné noze. Založila kapelu Folkadu. Brzo s ní získala věrné publikum nejen v Německu. Usadila se v kosmopolitním Berlíně a krom Folkadu spolupracuje s řadou tamních umělců, od ansámblů klasické hudby až po tvůrce elektronické muziky.

V sestavě Folkadu samozřejmě nefiguruje Yael Gat „jenom“ jako autentická zpěvačka tradičních hebrejských, ladino či aškenázských písní, ale vzhledem ke svému vzdělání také coby instrumentalistka. Z procítěného zpěvu snadno sklouzne k sólu na trubku, křídlovku nebo tradiční, zdobný, starobylý, slavnostní dechový nástroj šofar, vyrobený ze zvířecího rohu. Nebo ve správný čas přidá temperamentní doprovod na perkuse.

Ve Folkadu doprovází Yael Gat akordeonista, zpěvák a perkusista Simon Japha a hráč na oud a zpěvák Doron Furman.

Simon Jahpa pochází ze španělské muzikantské rodiny. Jeho rodiče, hudební pedagogové, ho vedli k aktivnímu hraní od čtyř. Původně Simona zlákal saxofon, ale když objevil akordeon, rozhodl se právě pro tento nástroj, jehož zvuk si spojil s láskou k latinskoamerické muzice. Což ho nijak neomezovalo v tom, aby od deseti let studoval také klavír a od patnácti hru na bicí nástroje. Také během bakalářského studia se věnoval jazzovým bicím a jazzovému pianu. Přitom si samostatně vyvíjel osobitý styl hry na akordeon, poučený erudicí perkusisty i znalostí nejrůznějších hudebních žánrů z celého světa, s důrazem na svoje latinské kořeny.

Doron Furman se narodil v Tel Avivu, ale stejně jako Yael Gat nakonec zakotvil v Berlíně, kam se přestěhoval v roce 2013. Na tradiční blízkovýchodní bezpražcovou loutnu oud začal hrát jako samouk, což mu ovšem nezabránilo dosáhnout mistrovství. Na německé scéně spolupracuje s předními hudebníky z Íránu, Turecka, Indie a samozřejmě také s izraelskými krajany.

https://www.youtube.com/watch?v=akpvv6v5r4o

https://youtu.be/Y9JoiZmPTcc

https://youtu.be/KEec7lzxNe0

https://youtu.be/sqO3mCP6V8c

https://youtu.be/tr9EO04Fgyw 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…