FOLKADU (Izrael/Německo)


HUDEBNÍ NOSIČE


02.11.2023 19:30  |  Divadlo Dobeška


Folkadu (Izrael/Německo)

Yael Gat - zpěv, trubka, šofar / Simon Japha - akordeon, zpěv, perkuse / Doron Furman - oud, zpěv

Koncert je součástí koncertní série


Zažijte kouzlo židovské hudby s kapelou FOLKADU.

Jejich jedinečná kombinace zpěvu, oudu, akordeonu, trubky a starobylého šofaru vytváří zvuk, který spojuje tradiční se současným a ukazuje nejrůznější aspekty židovské hudby. S repertoárem, který zahrnuje známé i zapomenuté skladby a básně v hebrejštině, jidiš a ladino, budují FOLKADU hudební most mezi Orientem a Západem a podporují kulturní porozumění, které je nadčasové a zároveň vysoce aktuální.

Yael Gat  se narodila v Haifě (Izrael) a v 11 letech zde zahájila své hudební vzdělání ve hře na trubku.

Bakalářský titul získala na Buchmann-Mehta School of Music v Tel Avivu, kde hrála na trubku jako sólistka ve vysokoškolském orchestru a získala 1. cenu ve vysokoškolské soutěži komorní hudby. V tomto období hrála Yael v symfonickém orchestru Buchmann-Mehtovy hudební školy a absolvovala s ním pod vedením maestra Zubina Mehty turné po Brazílii (Salle Sao Paolo), USA (Carnegie Hall NY) a Švýcarsku (Tonhalle Zurich). V Izraeli vystupovala s předními orchestry, jako jsou Izraelská filharmonie, Haifský symfonický orchestr a Izraelský operní orchestr. Mimořádnou poctou pro ni byla účast v opeře "Aida", koprodukci s orchestrem La Scala Milano a orchestrem Izraelské opery pod vedením Daniela Barenboima v Tel Avivu v roce 2009. V roce 2013 se přestěhovala do Německa, kde dokončila magisterské studium na Univerzitě pro hudbu a múzická umění v Mnichově.

Poté, co již více než tři roky žila v Německu, daleko od své rodiny, se její stesk po vlasti stával stále intenzivnějším. Stále více se jí stýskalo po její kultuře a hudbě, která ji v dětství vždy provázela. Stýskalo se jí po chvílích, které si jako dítě pamatovala z rodinných setkání, například když na sebe prarodiče mluvili jidiš, když teta mluvila se sestrou po telefonu ladino, když její otec každý víkend poslouchal rozhlasovou stanici, která hrála staré hebrejské lidové písně. Tento jedinečný židovský tavicí kotel, který byl součástí jejího dětství, jí v životě v Německu chyběl. Cítila potřebu vyjádřit svůj osobní otisk prostřednictvím hudby. Na konci roku 2016, hned po dokončení magisterského studia v Mnichově, se rozhodla vydat jinou hudební cestou a založila hudební soubor Folkadu, kde vedle hry na trubku vystupuje jako zpěvačka. S Folkadu vystupuje s širokým repertoárem židovských lidových písní v hebrejštině, jidiš a ladino po celém Německu a dává tak posluchačům možnost slyšet směs židovské hudby z celého světa. Yael Gat dnes žije v Berlíně. 

Simon Japha se v hudbě doslova narodil: jako syn dvou studovaných hudebníků a učitelů hudby byl hudbou obklopen od prvního dne života. Nejprve v baru svých rodičů ve Španělsku, když otec po zavření kuchyně vybalil na terase kytaru pro poslední hosty a Simon usínal o patro výš s otevřeným oknem při španělských a jihoamerických písničkách.
Zpátky v Německu, když jeho rodiče každý den učili své studenty ve vlastním sklepě. Na prázdninách při společném muzicírování s přáteli a známými.
První výuka začala ve čtyřech až šesti letech v raném hudebním vzdělávání v hudební škole. Během této doby se objevila touha naučit se hrát na saxofon. Když se však na konci těchto dvou let objevil akordeon, bylo Simonovi jasné: tento nástroj musí být ten pravý!
To bylo v roce 1995. Následovalo neustále rostoucí nadšení pro hudbu obecně a pro hudbu z Jižní Ameriky zvláště - a s ním i rostoucí zintenzivnění a profesionalizace jeho hudební práce.
V deseti letech začal navštěvovat hodiny bicích nástrojů a v patnácti letech klavír. Po více než deseti letech výuky v hudební škole na sebe nenechalo dlouho čekat studium hudby: v letech 2012 až 2017 studoval Simon Japha hudbu jako středoškolský učitel se zaměřením na jazz, následovaly dva roky bakalářského studia jazzu, obojí se zaměřením na jazzové bicí a vedlejší obor jazzový klavír.
Akordeon ho však po celou tuto dobu nepustil - spíše v něm během studia rostla touha věnovat se akordeonu více a předvést posluchačům jeho všestrannost a univerzálnost.
Z perkusivního know-how a zázemí world music přes rodinu, stejně jako z nasbíraných zkušeností v jazzu, se měl vyvinout vlastní styl hry na akordeon. A tato cesta ještě zdaleka není u konce...
Dnes působí Simon Japha především jako hudebník v nejrůznějších souborech a formacích. Pro něj je důležitá jen jedna věc: hudba, ať už v jakékoliv podobě! Protože nakonec jsou všechny hudební styly jen dialekty jednoho a téhož jazyka. "Nejvíce vzrušující je pro mě zkoumat podobnosti a rozdíly mezi jednotlivými styly a vědomě je kombinovat novými způsoby."
Ale ať už má hudba jakoukoli podobu, jedno vždy zůstává: její vlastní kořeny.

Doron Furman se narodil v Tel Avivu a vyrůstal v rodině s evropským a orientálním zázemím. Je multiinstrumentalistou samoukem. V roce 2013 se přestěhoval do Berlína, aby objevil nové hudební cesty. V Berlíně Doron pravidelně hraje s mistry tradičních hudebních stylů z Íránu, Turecka a Indie. S Folkadu hraje na oud (tradiční orientální loutnu) a představuje magické zvuky Blízkého východu hrané systémem maqamat s kombinací hudebních znaků západoevropského harmonického systému spolu s hudebními styly renesance, sefardské Andalusie a lidové hudby.

https://youtu.be/Y9JoiZmPTcc

https://youtu.be/KEec7lzxNe0

https://youtu.be/sqO3mCP6V8c

https://youtu.be/tr9EO04Fgyw 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…