BEATRIZ NUNES / PAULA SOUSA / ANDRÉ ROSINHA (Portugalsko)


HUDEBNÍ NOSIČE


Beatriz Nunes / Paula Sousa / André Rosinha (Portugalsko)

Beatriz Nunes - zpěv / Paula Sousa - piano / André Rosinha - kontrabas

Koncert je součástí koncertní série

ve spolupráci s 


Beatriz Nunes, Paula Sousa a André Rosinha zahrají písně o „nejisté budoucnosti“ s portugalským nadhledem

Kompozice pro album À Espera do Futuro (Touha po budoucnosti) sice vznikly v časech pandemie a reflektují společenské a politické jevy, které tehdy vystoupily na povrch dění, nicméně trio zpěvačky Beatriz Nunez, pianistky Pauly Sousa a kontrabasisty Andrého Rosinhy nezahltí publikum žádnou „depkou“. Do historických prostor pražské Novoměstské radnice 10. června 2023 láká posluchače příjemnou jižanskou nostalgií i optimismem, době navzdory.

„Témata skladeb oscilují mezi katastrofou a nadějí,“ vysvětlují s úsměvem členové tria, když mají popsat inspiraci ke vzniku společného projektu. Cyklus autorských písní totiž začal vznikat za prvního úderu covidu, v dobách krajní nejistoty nejen pro muzikanty, ale pro celý svět. Album À Espera do Futuro, které bude tvořit i základ repertoáru pražského koncertu, bylo nahráno ještě před koncem roku 2020. Tvůrci se tak logicky nevyhnuli jisté rozjitřenosti a pocitům tísně. Jenže zároveň do muziky vložili nezlomnou letoru a víru, že lidstvo si s výzvou poradí. Tak jako se s podobnými tragédiemi vyrovnalo v minulosti. V hudbě je slyšet odhodlání nepoddat se tíze okolností a zároveň čirá radost z tvorby, kterou nemohou zastavit žádné restrikce.

Zásadní je i čistě hudební složka písňového pásma. Jde o ambiciózní, a přitom posluchačsky vstřícné spojení lásky jak k jazzu, tak ke klasice i tradiční portugalské muzice, kterou cítí všichni tři hudebníci. Což ostatně vyplývá z jejich profesních životopisů.

Zpěvačka - konzervatoristka Beatriz Nunes (*1988) na sebe výrazně upozornila už v roce 2011, kdy nastoupila do zavedené portugalské, nadnárodně populární kapely Madredeus, fungující od poloviny 80. let a originálně kombinující fado se současným folkem. Beatrizin sólový zpěv ozdobil alba Essencia (2012) či Capricho Sentimental (2015). Skutečně sama za sebe, také jako skladatelka a producentka, se představila profilovým, jazzově orientovaným albem Canto Primeiro (2018), které získalo zasloužené uznání kritiků i v rámci žebříčku Europe Jazz Media Chart. Vedle zpěvu má Beatriz Nunez zkušenosti také s pedagogickou činností na Escola de Jazz do Barreiro a na Escola Profissional Ofício das Artes v Montemor-o-Novo.

Paula Sousa patří k nejuznávanějším portugalským klavíristkám. Absolvovala Hudební konzervatoř v Portu, hrála s populárními kapelami Ban, Repórter Estrábico a Três Tristes Tigres. Z popové scény ji to ovšem táhlo k jazzu, který studovala i na prestižní bostonské Berklee College Of Music. Založila duo s basistou Demianem Cabaudem, ceněná je její spolupráce se zpěvačkami Sofií Vitória, Ritou Martins, Marianou Norton či Claudií Franco. Na kontě má profilová alba Valsa para a Terri (2008) či Nirvanix (2010).

André Rosinha (*1987) studoval paralelně jak jazzový, tak klasický kontrabas na lisabonské Národní konzervatoři i Jazzové škole Luize Villas-Boas. K jeho lektorům patřili Danilo Perez či Ben Street, mistrovské kursy absolvoval u Davea Hollanda či Jorge Rossyho. Jako kapelník debutoval titulem Pórtico (2018) pro jazzové kvinteto se saxofonem, akordeonem, vibrafonem a bicími. Vede vlastní jazzové klavírní trio (na piano v něm hraje João Paulo Esteves da Silva), se kterým vydal zdařilé desky Árvore (2019) a Triskel (2022). Můžeme ho znát také jako člena kvinteta Galip (album Cale, 2018). Jako sidemana si ho zvali Julio Resende, Salvador Sobral (členem jeho kapely je od roku 2015 a vydal s ním čtyři desky) či Rita Dias. Vystupoval s umělci jako Greg Osby, Seamus Blake či Ben Van Gelder.

https://andrerosinha.bandcamp.com/album/espera-do-futuro

https://www.youtube.com/watch?v=LKF6HzoLRyM

https://www.youtube.com/watch?v=xytuzcsCWL0

https://www.youtube.com/watch?v=qnuGxyJYAhA

 

stupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…