28. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 3. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


04.12.2023 19:00  |  Nuselská radnice


28. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

3. koncert

Hila Kulik (Izrael)

Monika Herzig (Německo/Spojené státy)


Třetí večer 28. ročníku Mezinárodního festivalu jazzového piana proběhne ve znamení ženské muzikantské empatie

Německo-americká virtuózka Monika Herzig a její izraelská kolegyně Hila Kulik odehrají sólové klavírní recitály 4. prosince 2023 v sále Nuselské radnice. Propojí se tak inspirace a hudební kořeny tří kontinetů.

Monika Herzig mohla být učitelkou klavíru v rodném Německu, ovšem osud si pro ni připravil jinou dráhu. Jako třiadvacetiletá úspěšná studentka pedagogického institutu ve Weingartenu totiž vyhrála roční stipendium na University of Alabama. „Do Států jsem dorazila v srpnu 1988 s jednosměrnou letenkou, jedním malým kufříkem a partnerem, kytaristou Peterem Kienlem,“ vzpomínala později na dobrodružné začátky. Další tři dekády života spojila s Indiana University, kde jak dokončila doktorát, tak posléze nalezla zaměstnání. Dnes ovšem působí, ač za svůj domov stále považuje Indianu, také jako hostující profesorka na rodném kontinentě. Konkrétně na Jam Music LAB University ve Vídni. Paralelně připravuje jazzový podcast pro rozhlasové stanicice WICR a WETF se sídlem v Indianě.

Podle hlavních bodů klavíristčiny biografie by mohl vzniknout dojem, že Monika Herzig je především pedagožka a teoretička. Šlo by však o dojem mylný. Navzdory vytížení na universitě zůstává Monika Herzig především aktivní muzikantkou. Má za sebou účast na řadě festivalů, klubová turné od USA přes Evropu po Japonsko a koncertní předskakování hvězdám jako Tower Of Power či Sting. Píše vlastní kompozice, jako skladatelka v roce 1994 zvítězila v anketě vlivného časopisu Down Beat, a zároveň originálně upravuje standardy. Nebo natočí jazzovou verzi hitu We Are The Champions od kapely Queen (na albu Eternal Dance, 2018). Čilou koncertní a nahrávací činnost zahájila už během studií, kdy spoluzakládala fusion kapelu BeebleBrox (alba Entropy, 1990 a The Thing, 1991). S vlastním Monika Herzig Acoustic Project na deskách debutovala v roce 1999 titulem Melody Without Words. Dodnes vydala více než tucet kapelnických či spolukapelnických alb. Tím posledním je Both Sides Of Joni (2023), věnované dílu písničkářky Joni Mitchell, natočené s nedávno bohužel zesnulou zpěvačkou Janiece Jaffe.

https://monikaherzig.bandcamp.com/album/both-sides-of-joni

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=7AIbBjJQTVs

Hila Kulik má s Monikou Herzig společný nejen mimořádný cit nástroj, pedagogické zkušenosti a lásku k jazzu, ale i fakt, že za autentickým jazzovým vzděláním vycestovala do USA. Po absolvování Jerusalem Academy si totiž ještě přidala do programu studium na Aaron Copland School Of Music při Queens University, kam nastoupila v roce 2014 a o dva roky později získala magisterský titul. Když už byla v New Yorku, nevynechala pochopitelně příležitost k absolvování „jazzové školy života“ a intenzivnímu koncertování a jamování v klubech. Na universitě také začala pracovat jako studijní poradkyně a koordinátorka jazzového programu.

Cenné zkušenosti získala Hila Kulik také coby sidewoman (Achinoam Nini / Noa, Donald Harrison, Pauline Jean, Shirazette Tinnin, Cyrille Aimée a další). Letošní kapelnický debut More Than A Chance pojala velkoryse. Rozhodla se psát a aranžovat pro oktet, ve kterém hraje například uznávaný americký saxofonista Antonio Hart (též Dee Dee Bridgewater, Terence Blanchard, Dave Holland, Roy Hargrove, bohatá sólová diskografie). Navíc se Hila nenechala svázat žánry a hned na debutu dokázala zkušeně a bezešvě propojit jazz, swingovou tradici, soul, klasickou harmonii a blízkovýchodní rytmy. Lze předpokládat, že podobně barevný bude i její sólový recitál.

https://youtu.be/Dqbmx48MUGU?si=Lkvpla2EE_iXPnby

https://hilakulik.bandcamp.com/album/more-than-a-change

https://www.youtube.com/watch?v=2CA8t-G7f2I

 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…