28. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 2. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


30.11.2023 19:00  |  Atrium


28. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

2. koncert

Jakub Tököly (Slovensko)

Sullivan Fortner (Spojené státy)


Druhý večer Mezinárodního festivalu jazzového piana rozehrají Sullivan Fortner a Jakub Tököly

Ostřílený americký jazzman s kredity u Roye Hargrovea, Wyntona Marsalise či Diany Reeves a jeho talentovaný slovenský nástrojový kolega odehrají sólové recitály 30. listopadu 2023 v Atriu na Žižkově. Těšit se můžeme na hudbu s těmi nejhlubšími kořeny v tradici nejen jazzové.

Sullivan Joseph Fortner (*1986) se narodil a udělal první hudební krůčky v New Orleans, čímž je řečeno mnohé: „Na klavír hraje od sedmi, kdy se vydal po legendární stopě improvizátorů a mistrů timingu, rozvádějících tradici blues,“ uvádí jeho biografie. Formální vzdělání získal na Oberlin Conservatory (bakalářský stupeň) a Manhattan School Of Music (titul magisterský), ale nikdy neztratil kontakt s jazzovou školou života.

Jako sideman na sebe Fortner poprvé upozornil mezinárodní publikum díky podílu na deskách Thea Crokera (The Fundamentals, 2009, Afro Physicist, 2011) a členstvím v kapele vibrafonisty Stefona Harrise, se kterým se v roce 2009 vypravil i na turné po Evropě. Ostruhy definitivně získal jako kmenový člen skupiny trumpetisty Roye Hargrovea v letech 2010 až 2017. Už před kapelníkovou smutně předčasnou smrtí se ovšem uvedl i jako leader. Profilový debut Aria (2015) vydal u prestižní značky Impulse! a v jeho tehdejším kvartetu působil například saxofonista Tivon Pennicott (jinak spoluhráč Gregoryho Portera či Esperanzy Spalding). Od té doby si Fortner připsal do diskografie další ceněné tituly, především Moments Preserved (vyd. 2018), natočený převážně v triu, ovšem se třemi kusy pro kvarteto, které nedoplnil nikdo menší než samotný Hargrove.

Fortner patří k žádanými sidemanům. Jeho služby vyhledávají například zpěvačky Diane Reeves, Dee Dee Bridgewater, Cécile McLorin Salvant (desky Dreams And Daggers, 2016, The Window, 2018 a Ghost Song, 2021), kytarista Peter Bernstein (What Comes Next, 2020) nebo saxofonistka Melissa Aldana (loňská deska 12 Stars). Jako hosta na desku In The Blue Light (2018) jazzových reinterpretací svých evergreenů pozval Fortnera i legendární písničkář Paul Simon. Pianista si zahrál také s Wyntonem Marsalisem, Christianem Scottem aTunde Adjuha, Ambrosem Akinmusirem a mnohými dalšími. Má za sebou účast na prestižních festivalech v Newportu či Monterey a rezidenci v jazzovou historií dýchajícím klubu Village Vanguard, odkud za covidu „vysílal“ i online koncerty.

https://www.youtube.com/watch?v=iNsYkJUCsfc

Slovenský pianista Jakub Tököly (*1990) do svojí tvorby promítl to nejlepší z jazzové tradice a lásky k hudbě osobností jako Oscar Peterson, Bud Powell, Duke Ellington či Herbie Hancock, ale zároveň se hrdě hlásí k vlastním kořenům. „Před folklórem mám velký respekt. Je veliká výzva udělat něco zajímavého, vytvořit originální aranžmá, ale zároveň dokázat, aby z hudby byla stále slyšet lidová píseň,“ prozradil v rozhovoru pro ČRo Jazz. Ve svém rejstříku ale vedle jazzu a slovenské i romské lidové hudby nezapomíná ani na klasiku, kterou studoval na konzervatoři v Bánské Bystrici, k jeho oblíbencům patří Debussy či Skrjabin. Paralelně ovšem studoval i jazz u vlivného slovenského pianisty Klaudia Kováče. Za vysokoškolským vzděláním se vydal na brněnskou JAMU a vídeňskou Konservatorium und Privatuniversität der Stadt. Prosadil se poté i jako pedagog, stal se vedoucím jazzového oddělení na Konzervatoři Praha.

Během studia hrál Tököly nejdříve jako sideman Lukáše Oravce. V roce 2013 zformoval trio Nothing But New, pro které psal i autorský repertoár (album The Treeology, 2014). Svoji tvorbu zaznamenal i na alba Different Directions (2016) a Echoes (2023), na kterém se věnuje hudbě na pomezí jazzu a klasiky. Z řady spoluprací patří k nejzajímavějším ta s Ľubomírem Gašparem v sestavě Cimbal Project, zachycená na desce Ľubozvuk (2021) či hraní s Miroslavem Hloucalem, polským saxofonistou Piotrem Baronem, maďarským saxofonistou Gáborem Bollou či rakouským bubeníkem Mariem Gonzim.

https://www.youtube.com/watch?v=Q7pJXvm3GI0

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…