28. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 1. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


27.11.2023 19:00  |  Nuselská radnice


28. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

1. koncert

Daniel Bulatkin (Česko)

Shin-ichiro Mochizuki (Japonsko)

 


Mezinárodní festival jazzového piana zahájí japonský virtuóz Shin-ichiro Mochizuki a pražský pianista Daniel Bulatkin

Úvodní koncert 28. ročníku MFJP bude 27. listopadu v sále Nuselské radnice patřit hostu ze Země vycházejícího slunce. O důstojné entrée dvojkoncertu sólových klavírních recitálů se postará mezinárodně uznávaný pražský rodák Daniel Bulatkin.

Pianista a skladatel Shin-ichiro Mochizuki (*1980) možná zatím není v Evropě tak známý, jak by si zasloužil, ale v Japonsku jde o uznávanou veličinu a jeho mezinárodní věhlas roste. K čemuž určitě přispělo i Mochizukiho třetí profilové album nazvané Trio 2019 (2021). O „západní konexe“ se totiž na nahrávce stará kontrabasista Miroslav Vitouš. V Mochizukiho osobě máme vzácnou možnost seznámit se s nastupující hvězdou.

Shin-ichiro Mochizuki jako zázračné dítě získal už v útlém věku klasickou klavírní průpravu a láska k artificiální hudbě ho nikdy neopustila. Zároveň mu ale nestačila pouhá interpretace. Už v šesti začal komponovat. Za formativní pak označuje moment, kdy se poprvé „nechal inspirovat esencí jazzu“. Desky natáčí jak v obsazení klavírního tria (debut Visionary, 2017 a zmíněné Trio 2019), tak v duu se saxofonistou Ryosukem Hashizumem (Another Vision, 2018). Při sólových představeních často využívá decentní elektroniku a rád improvizuje třeba nad v reálném čase zachyceným doprovodem z looperu. V rámci MFJP ovšem pochopitelně nabídne akustický recitál.

https://www.youtube.com/watch?v=5hjcMP_ZIn4

https://www.youtube.com/watch?v=L-yBGzKU_BM

Pianista a také varhaník Daniel Bulatkin (*1999) navzdory relativně mladému věku už stihl odvést hodně práce a získat slušné renomé. Album The New Beginning (2020) moderního varhanního tria B/Y Organism, které Bulatkin vede spolu s kytaristou Kirillem Yakovlevem, vydala rakouská firma Alessa Records. Bulatkin také spolupracoval se slavným norským basistou Perem Mathisenem, jenž o něm prohlásil: „Největší talent, který se v Evropě objevil za velmi dlouhou dobu.“ Chválou nešetří ani americký varhaník Brian Charette, jenž pomáhal i s mixáží alba B/Y Organism: „Daniel jistě zanechá velkou stopu v českém jazzu.“

Už jako patnáctiletý získal Daniel 3. místo v soutěži Pianista roku, pořádané firmou Petrof. Mimochodem, byl vůbec nejmladším účastníkem v historii soutěže. Jedním z jeho důležitých učitelů se stal Vít Křišťan. Ve studiích Daniel pokračoval na jazzovém oddělení pražské HAMU. Vedle uvedených projektů spolupracoval s americkým kytaristou Russelem Spiegelem, izraelským kytaristou Elonem Turgemanem, izraelským bubeníkem Avivem Cohenem, zpěvačkami Miriam Bayle a Yvonne Sanchez či saxofonistou Lubošem Soukupem. Je stálým členem kapely americké, v Praze usazené zpěvačky Allison Wheeler a vede Daniel Bulatkin Quartet.

https://www.youtube.com/watch?v=WOeMfAlBviE

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…