TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET (Polsko/Spojené Státy/Kuba)


HUDEBNÍ NOSIČE


09.04.2018 20:00  |  Divadlo Hybernia


Z DŮVODU VÁŽNÉHO ONEMOCNĚNÍ TOMASZE STAŃKA MUSÍME ZRUŠIT TENTO KONCERT

Po jeho uzdravení budeme řešit náhradní termín

Tomasz Stanko New York Quartet  (Polsko/Spojené státy/Kuba)

Tomasz Stańko - trubka / David Virelles - klavír / Reuben Rogers - kontrabas / Gerald Cleaver - bicí

Koncert je součástí koncertní série

za finanční podpory


Tomasz Stanko New York Quartet  (Polsko/Spojené státy/Kuba)

Tomasz Stańko - trubka / David Virelles - klavír / Reuben Rogers - kontrabas / Gerald Cleaver - bicí

Polský jazzový trumpetista Tomasz Stanko se narodil v roce 1942 a debutoval v Krakově koncem padesátých let. V šedesátých letech se připojil ke kvintetu Krzysztofa Komedy, kterému se brzy stal hlavní oporou a natočil s ním mistrovské dílo evropského jazzu - LP Astigmatic.

Ačkoli Miles Davis a Chet Baker měli na Stanka velký vliv, brzy ho oslovil free jazz Ornetta Colemana a Dona Cherryho.  Začátkem sedmdesátých let, již v čele svého kvintetu se dostal na výsluní free jazzové scény a vystupoval na významných evropských festivalech. Jeho následné projekty-Unit s polským klavíristou Adamem Makowiczem a kvartet s finským bubeníkem Edwardem Vesalou, jeho pozici posílily. Tento kvartet v roce 1975 přitáhl pozornost Manfreda Eichera z ECM. Stankův debut u ECM, Balladyna, se stal legendárním albem na obou stranách Atlantiku.

 V osmdesátých letech byl Stanko členem septetu Cecila Taylora, se kterým se objevil 18. 10. 1984 i v Praze.  Dále vedl své vlastní kapely  C.O.C.X. a Freelectronic, které zabíhaly i do reggae, latiny, elektroniky.

V devadesátých letech, po albu Bluish a Arildem Andersenem a Jonem Christensenem, došlo k obnovení vztahu Stanka s ECM. Nové kvarteto s pianistou Bobem Stensonem, baskytaristou Andersem Jorminem a bubeníkem Tonym Oxleym bylo široce oceňováno jako jedna z nejlepších jazzových skupin desetiletí a album Leosia získalo v Penguin Jazz Guide nejvyšší hodnocení.

V roce 1997 vydané album Litania, pocta hudbě Krzysztofa Komedy, se stalo jeho prvním celosvětovým bestsellerem. Následující alba u ECM na začátku nového století Soul of Things a Suspended Night, kde se představil v doprovodu mladého polského tria, přitáhlo pozornost amerických jazzových fanoušků.

Hned na začátku nového století se stal prvním laureátem Evropské jazzové ceny udělované ve Vídni (2002), o dva roky později byl v Polsku oceněn vysokým státním vyznamenáním. Již řadu let se Tomasz Stańko pravidelně řadí mezi deset nejlepších jazzových trumpetistů na světě v prestižní každoroční anketě Down Beat Magazine. Stejné hlasování ho uvedlo mezi nejvýznamnější jazzové skladatele na světě. Stańko  má na kontě téměř 40 alb, také složil hudbu pro četné filmy a divadelní představení. Od roku 2008 je rezidentem Newyorského Manhattanu. První album přímo inspirované Big Apple je Dark Eyes nahrané v roce 2009 s novým kvintetem mladých skandinávských talentů.  Album nazval podle obrazu Oskara Kokoschky, Dark Eyes z Marthy Hirsch, která je součástí sbírky Newyorské Neue Galerie. Některé melodie z alba jsou zahrnuty do soundtracku uznávaného televizního seriálu Homeland. V roce 2013 vydal dvojalbum Wislawa s novou skupinou: Thomas Morgan (basa), Gerald Cleaver (bicí) a David Virelles (piano). Název Wislawa je podle Wisławy Symborské,  polské básnířky, esejistky a laureátky Nobelovy ceny, která zemřela v roce 2012.

V roce 2014 na pozvání Muzea historie polských Židů POLIN ve Varšavě Tomasz Stańko napsal Polin Suite, kterou nahráli Tomasz Stanko, Kush Abadey, Ravi Coltrane, Dezron Douglas, David Virelles a vydalo ji Muzeem na CD.

Čtyři léta po albu Wislawa, po letech intenzivního koncertování, Tomasz Stanko New York Quartet  vydal další mistrovskou nahrávkou Avenue December. Nový člen kvarteta  kontrabasista Reuben Rogers - původně z Panenských ostrovů a známý svou spoluprací s Charlesem Lloydem - je skvělým přírůstkem do Stańkovy kapely, vedle klavíristy Davida Virellese, narozeného na Kubě a bubeníka z Detroitu Geralda Cleavera. V této sestavě se ukáže Tomasz Stańko i v Praze.

V Praze se po dlouhé době poprvé objevil v Praze 20. 6. 2001 v rámci JMW a poté 26. 3. 2007 v rámci série Jazz na hradě. Potřetí v tomto století to bude 9. 4. 2018 v Divadle Hybernia.

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…