MELISSA ALDANA QUARTET(Chile)


HUDEBNÍ NOSIČE


29.10.2019 19:30  |  Kulturní centrum Novodvorská


Melissa Aldana Quartet (Chile)

Melissa Aldana – sax / Lage Lund - kytara / Pablo Menares - kontrabas / Kush Abadey - bicí

Koncert je součástí koncertní série


MELISSA ALDANA pocházející z Chile se na saxofon učila už jako dítě od svého otce, známého saxofonisty Marca Aldana. Melissa začala na altce, ale poté, co slyšela hrát Sonnyho Rollinse, přešla na tenorsaxofon, u něhož už zůstala. Kromě Sonnyho ji ještě ovlivnil Gene Ammons, Lucky Thompson, Chris Potter a Mark Turner. V roce 2007 se Aldana přestěhovala do Bostonu, aby se přihlásila ke studiu na Berklee, pod vedením mentora George Garzone. Klavírista Danilo Pérez a saxofonistka Patricia Zarate poskytovali Aldaně důležitou podporu a poradenství. V roce 2009 se rozjela do New Yorku, kde ji vyučovali velikáni jako např. Greg Osby a George Coleman. V roce 2013 se stala první ženou instrumentalistkou a vůbec prvním jihoamerickým muzikantem, který vyhrál Thelonious Monk Competition. Je také držitelkou ceny Martina E. Segala za jazz v Lincolnově centru a po dvakrát převzala cenu Altazor, vysoce prestižní národní chilské ocenění v oblasti umění.

V r. 2016 vyšlo Aldaně album „Back Home, na němž prezentuje vlastní vzpomínky, kterými zaujala své posluchače. Zdá se, že titul Back Home evokuje rodnou Chile, z níž Aldana odešla před devíti lety do USA, aby se věnovala jazzu na stále vyšší úrovni . Ve skutečnosti Aldana odhaluje, že Back Home se netýká jen Chile, ale i doby, kdy se poprvé setkala s hrou Sonnyho Rollinse.

Poslední Aldanino album, Visions, vydané u Motema Music, 2019, je inspirováno a věnováno životu a dílu Fridy Kahlo, kterou Aldana milovala od dětství. Hudba Aldany zahrnuje velkolepý, inspirativní tah, improvizaci a prostor, nejjemnější filigrán, který kombinuje a vytváří nejbohatší zvukové tapiserie, rezonující s lidskou lavinou.

 „Frida je pro mě umělcem, který obejme skrze své umění. Mluví o ošklivosti, kráse, ženě, náboženství, politice, milostných záležitostech, sexualitě a přijímání sebe sama jako

individuality. To je velká část toho, co mě inspirovalo k napsání této hudby, “říká Aldana.

V posledních dvou letech Aldana zkoumá hudbu prostřednictvím různých živých kontextů a tato snaha vyvrcholila vydáním Visions. Členové Melissa Aldana Quintetu začínali jako vzájemní obdivovatelé, kteří si navzájem hrají, až se proměnili v neohrožený, virtuózní soubor průzkumníků, procházejících novými hudebními krajinami, kteří spouštějí rozsáhlé složené sekce, které přecházejí v otevřená a rozšířená sóla až do kolektivní improvizace. Quintet se objevil na Mezinárodním dni jazzu v Thajsku a Mezinárodním dni jazzu v Hongkongu. Pak následoval koncertní Maratón. Melissa Aldana Quintet povzbuzoval otevřenou výměnu hudebních nápadů a umělecké inspirace na pódiích a festivalech téměř každého kontinentu. Také se objevil v prestižních klubech v NYC.

Geneze Visions se odehrála, když Aldana prosazovala bolestivé změny - jako umělec a mladá žena - ve snaze hledat a zdokonalovat její hlas a „raison d’être“ umělcem. Frida Kahlo se stala klíčovou postavou v Melissině práci a hledání poctivého zastoupení svého já.

Aldana říká: „Toto je můj první přímý příspěvek, který spojuje mou práci s odkazem latinskoamerických umělců, kteří přišli přede mnou, a pomohli vytvořit cestu pro můj vlastní výraz. Doufám, že tento příspěvek je mým prvním z mnoha, kterými budu pokračovat v tomto dědictví. Ačkoli výzvy a konflikty jsou univerzální, záměrně vytvářím paralelu mezi mými zážitky jako hráčky saxofonu, obklopené mužskými vrstevníky a Fridinými zkušenostmi jako vizuální umělkyně, která se snaží prosadit v krajině ovládané muži. Visions představují hudební interpretace kulturní represe. Kahlo se po celý život bránila, to je stejná represe, se kterou se někdy bolestně potýkám jako chilská žena vyrůstající ve společnosti, která se řídí normami hanby, viny a ticha. Ve své umělecké práci budu pokračovat ve zkoumání těchto témat a dovolím, aby mě svým významem inspirovaly.“

„Melissa ví, co je to„ zvuk hudby “. Její tón je stejně krásný jako její osobnost ..." - Jimmy Heath

Na jaře se zúčastnila amerického turné se Cécile McLorin Salvanovout a Christianem Sandsem.

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…