JOEY CALDERAZZO & JOHN PATITUCCI DUO (Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


Joey Calderazzo & John Patitucci Duo (Spojené státy)

Joey Calderazzo - piano / John Patitucci - bass

koncert je součástí koncertní série 


Joey Calderazzo & John Patitucci okouzlí nejvybranějším uměním dua

 

Dvě jazzové ikony se ponoří do zasvěceného dialogu piana a kontrabasu. Joey Calderazzo a John Patitucci spolu hrávají už přes tři dekády a jejich souhra patří k těm magickým. O tom, jak úsporný formát dua umožní vyniknout citu virtuózů pro detail, se můžeme přesvědčit 23. května ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice.

 

Dokonalé souznění dvou amerických hudebníků má hluboké kořeny. Záznam spolupráce pianisty a basisty můžeme slyšet už na Calderazzově třetím profilovém albu The Traveler, nahraném v roce 1992 a vydaném na prestižní značce Blue Note o rok později. Vydání tohoto titulu pochopitelně předcházela spolupráce koncertní. Roli sidemana navíc pianista oplácel basistovi v John Patitucci Trio.

Také v následujících letech spolu Calderazzo a Patitucci příležitostně koncertovali a nahrávali. K památným patří triové album z roku 1999, kde pianistu a kontrabasistu doplnil bubeník Jeff „Tain“ Watts, Calderazzův dobrý známý a dlouholetý spoluhráč z kvarteta Branforda Marsalise.

Joseph Dominick „Joey“ Calderazzo (*27. února 1965, New Rochelle, stát New York) se narodil jako zázračné dítě a zdálo se, že má vydlážděnou cestu k interpretaci klasiky. Zasáhl ovšem muzikantský osud, nebo spíše Joyeho starší bratr Gene. Bubeník, který klavíristu drilujícího klasiky obrátil na jinou víru. Joey už ve čtrnácti nastoupil do bratrovy rockové kapely. A když jeho starší spoluhráči přesměrovali svoje zájmy k jazzu a začali studovat na bostonské Berklee College Of Music, následoval je. Jako sedmnáctiletý se přesunul do New Yorku a už během studií na Manhattan School Of Music byl schopen uživit se jako sideman Davida Liebmana nebo Franka Fostera.

„Na hudební mapu mě dostal Michael,“ vzpomíná pianista na okamžik průlomu, kdy v roce 1987 nastoupil jako koncertní hráč do kvinteta Michaela Breckera a byl přizván jako host i k nahrávání saxofonistova alba Don’t Try This At Home (1988). Coby stálý člen Breckerových projetků natočil se saxofonistou další tři alba. A nejen to, Michael Brecker se stal producentem Calderazzova debutového titulu In The Door (Blue Note, 1990). V následujících letech se pianistovi už jenom dařilo. Ať už na sérii kapelnických desek s hvězdnými spoluhráči jako Dave Holland či Jack DeJohnette, nebo jako stálému členovi Branford Marsalis Quartet, zasvěcenému doprovazeči Kurta Ellinga a dalších.

John Patitucci (*22. prosince 1959, Brooklyn, New York) patří k nejžádanějším sidemanům skutečných legend. Vystudoval v 70. letech San Francisco State University a Long Beach State University. Coby profesionál najímaný mj. génii filmové hudby Henrym Mancinim a Davem Grusinem se prosadil v 80. letech v Los Angeles. V polovině 80. let se stal Patitucci oblíbeným basistou Chicka Corey a léta účinkoval v jeho Akoustic Bandu, Elektric Bandu i kvartetu.

V roce 1987 vydal Patitucci kapelnický debut, na kterém účinkovali i Michael Brecker, Chick Corea, Dave Weckl a Vinnie Colaiuta. Následovala dvacítka profilových či spolukapelnických alb, vedle stovek titulů nahraných ve službách Herbieho Hancocka, Dizzyho Gillespieho, Waynea Shortera (Patitucci je dlouholetým členem jeho stálého kvartera), Ala Di Meoly, Garyho Burtona, Manhattan Transfer, Norah Jones, bluesové ikony B.B. Kinga, písničkáře Paula Simona a dalších a dalších. Na kontě má trojici cen Grammy a řadu nominací.

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…