HUUN - HUUR - TU (Rusko/Tuva)


HUDEBNÍ NOSIČE


21.11.2018 19:30  |  Domovina


KAPACITA SÁLU BYLA VYPRODÁNA.  JEDNÁME O MOŽNOSTI  NAVÝŠENÍ O MÍSTA K STÁNÍ.  VÝSLEDEK  NAJDETE ZDE PO 15. 10. 2018

Huun-Huur-Tu (Rusko/Tuva)

Kaigal-ool Khovalyg – zpěv, khöömei, sygyt, kargyraa, igyl / Radik Tyulyush – zpěv, barbang-nadyr, byzaanchi, brumle / Alexei Saryglar – zpěv, sygyt, tuyug (koňská kopyta), tungur (šamanský buben), igyl /  Sayan Bapa – zpěv, kargyraa & khöömei, toschpulur, kytara, igyl

Koncert je součástí koncertní série


Huun-huur-tu pocházejí z Kyzylu, tuvinského hlavního města a díky nim se o tuvinském hlasovém umění dozvídá celý svět. Jejich jméno znamená v překladu „sluneční vrtule“, což je prý úkaz související s lomem světla při západu Slunce. Za své objevení vděčí kapela americkému fyzikovi Richardu Feynmanovi, na jehož popud se prý vypravil jiný fyzik (Ted Levin) do Tuvy a objevil zde hudebníky, které pozval do USA. O rok později vzniklo Huun-huur-tu, která od té doby absolvovala několikanásobné turné po USA i Evropě. Kromě vlastních alb (je jich asi deset) nahrávali Huun-huur-tu i s celou řadou známých jmen z nejrůznějších hudebních oblastí jako byli Frank Zappa, Kronos Quartet, The Chieftens a Johnny Watson a další. Jejich hlasy zazněly i na soundtracku k filmu Geronimo.

Huun-huur-tu jsou asi nejznámějšími představiteli styl khöömei – zvukomalebného zpěvu napodobující přírodu. Můžete tak slyšet zurčení potoka, zvuky zvířat, křik ptáků, klapot podkov koní při běhu nebo zvuk větru. Podle tradice se zpěvu khöömei můžou věnovat jen muži, ženy se obávaly, že tento styl způsobuje neplodnost.

Hudba tuvinské čtveřice je založena na křehké rovnováze s tradičními hudebními nástroji. Při svých koncertech se doprovází na igil (smyčcový nástroj), doshpuluur (strunný nástroj), byzanchi, brumli a tradiční bubny. Každý ze čtveřice zpěváků se specializuje na jiný druh alikvotního zpěvu,  Každý koncert Huun-huur-tu je zároveň i poučnou cestou po Tuvě.

https://www.facebook.com/events/1713485562070384/

https://www.youtube.com/watch?v=R2ovoRyv4kw

https://www.youtube.com/watch?v=-bDntRWfL70

KAPACITA SÁLU BYLA VYPRODÁNA.  JEDNÁME O MOŽNOSTI  NAVÝŠENÍ O MÍSTA K STÁNÍ.  VÝSLEDEK  NAJDETE ZDE PO 15. 10. 2018


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…