FREE JAZZ FESTIVAL - 2. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


24.06.2017 19:00  |  Klub Kaštan


12. FREE JAZZ FESTIVAL - 2. KONCERT

Free Jazz Trio Olomouc (CZ)

(Josef Bláha –sax, cl, vio,  Petr Večeřa – perc, dr, Luděk Záruba – bguit, Petr Löffler – sax)

Vorwarts/Ruckwarts (DE)

(Gerhard Gschloessl - tb / Maike Hilbig - db / Johannes Fink - cello)


FREE JAZZ TRIO OLOMOUC

Počátek FJT souvisí s nástupem na vojnu olomouckého pianisty Emila Viklického 1.7.1971. S odchodem E.Viklického defakto zanikla skupina moderního jazzu „Jazz Q.E.V.“, kde dále účinkovali baryton a alt saxofonista Milan Opravil, kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Zbylí hudebníci tehdy dokonce řešili dilema zda opustit jazzová pódia nebo učinit zvrat a postavit zbylé trio na jiné bázi a pokusit se hrát free jazz, který vzbuzuje u mnoha posluchačů hrůzu a nedorozumění.

V průběhu roku 1972 se skupina přejmenovala na Free Jazz Trio. Zaměření nového tria na free jazz hudebníkům zcela vyhovovalo což vedlo k tomu, že se skupina úspěšně etablovala na naší jazzové scéně a to i v konkurenci profesionálních jazzových souborů. Skupina v různých obměnách existuje již 45 let!!!!!  FJT vystoupilo již na 7. Free Jazz Festivalu v roce 2012.

V současnosti vystupuje v sestavě   Josef Bláha – saxofony, klarinet, housle  Petr Večeřa – perkuse a bicí, Luděk Záruba – basová kytara a  Petr Löffler – baryton saxofon

 

VORWÄRTS-RÜCKWÄRTS  

Typické pro toto jazzové trio je okamžitá komunikace komorního charakteru usměrňovaná převážně melodií, dynamikou a soundem. Každý ze tří účastníků je kapelníkem, skladatelem a sólistou. Chtějí docílit, aby každá skladba byla originál šitý na míru jak celé skupině, tak jednotlivým členům.
Kombinací violoncello, trombon a kontrabas, spolu se speciálními improvizačními schopnostmi, tvoří tito hudebníci velice hřejivý a atmosférický sound, kterým docilují pozoruhodného účinku.

zlevněné vstupenky v ceně 50 Kč na (jednotlivý koncert) nebo 75 Kč (na oba koncerty) možno objednat na objednavka@jmw.cz


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…