EDMAR CASTANEDA & GRÉGOIRE MARET (Kolumbie / Švýcarsko)


HUDEBNÍ NOSIČE


Edmar Castaneda & Grégoire Maret (Kolumbie / Švýcarsko)

​Edmar Castaneda - harfa / Grégoire Maret - foukací harmonika

koncert je součástí koncertní série 


Vzrušující duo s neobvyklou kombinací harfy a foukací harmoniky.

Edmar Castaneda je virtuózní harfenista, narozený v r. 1978 v hlavním městě Kolumbie, Bogotě. Na rozdíl od jiných výjimečných muzikantů, kteří změnili svůj život skrze umění, má Castanedova cesta pokorné a inspirativní počátky. Syn hudebníka a matky, která podporovala Edmarovo zjevné nadání, přijal vznešené folklorní tradice své rodné Kolumbie. Joropo taneční třídy, které navštěvoval se svou sestrou, byly mistrovskou školou pohybu, doprovázeného harfou.

Edmar začal hrát na harfu v 13 letech. V polovině 90. let se přestěhoval do New Yorku, kde se věnoval studiu jazzové trumpety, aby se posléze vrátil ke hře na harfu. Od té doby vzal New York a světovou scénu útokem. Hraje své vlastní skladby, s průniky do původní hudby Kolumbie a Venezuely.

Svou virtuozitou a pojetím harfy jako hudebního nástroje, pro který objevil v jazzu dosud nepoznanou roli, způsobil převrat u posluchačů i kritiků. Např. legendární Paquito D'Rivera, Edmarův častý spoluhráč, ho považuje za obrovský talent. Díky všestrannosti a okouzlujícímu charismatu dostal harfu do popředí a stal se jedním z nejoriginálnějších hudebníků v New Yorku.” Vedle Paquita D'Rivera vystupuje s hudebníky jako je Simon Diaz, Lila Downs, Giovanni Hidalgo, Joe Locke, Wynton Marsalis, John Patitucci, Janis Siegel, John Scofield, John Torres, Hiromi Uehara a nebo s orchestrem Organizace spojených národů.

Edmar je po celém světě často vyhledáván jako vedoucí mistrovských kurzů a workshopů v různých hudebních kontextech. Je také stále více uznáván jako skladatel.

V roce 2012 navázal hudební rozhovor s klavíristou Gonzalem Rubalcabou.

Když se Hiromi setkala s Edmarem Castanedou na Montrealském jazzovém festivalu, bylo to pro ni takové hudební překvapení, že se okamžitě rozhodla nabídnout mu spolupráci. Jejich první debut v The Blue Note v NY byl neočekávaný a impulsivní, vpravdě uchvacující kombinace. To, co společně hudebně stvořili, bylo naprosto fascinující. Učarovalo to publiku, ta hudba byla magická. Tyto dva talenty se rozhodly vystupovat jako duo v roce 2017.

Spolu s francouzskými výrobci, Camac Harps, Edmar Castaneda vyvinul nový nástroj. E C Llanera je nejmodernější verze tradiční harfy llanera Kolumbie a Venezuely. Vedle mnoha strukturálních vylepšení je to také první llanera harfa s pákami. To zvyšuje potenciál nástroje pro chromatismus a otevírá nový hudební potenciál pro nástroj a latinskoamerickou hudbu.

V srpnu 2019 vystoupil v rámci JMW v Novoměstské radnici s Marta Töpferovou

„Narodil jsem se pro hraní na harfu. Je to dar od Boha a jako každý dar od Boha, to má svůj účel. Účelem mé hudby je uctívat a přinést svou přítomnost a bezpodmínečnou lásku k lidem. "

„Kolumbijec hraje na harfu jako nikdo jiný na světě. Jeho ruce, zdánlivě poháněné dvěma různými lidmi, vytvářejí zcela jedinečnou, symfonickou plnost zvuku, rychlý ohnivý akord, rovnováhu melodických postav a euforickou  jízdu …„- Frankfurter Allgemeine Zeitung

Gregoire Maret je zároveň jedním z nejvyhledávanějších hráčů na foukací harmoniku na světě, často je srovnáván s legendami jako Toots Thielemans a Stevie Wonder. Gregoire hrál s neuvěřitelným počtem slavných hudebníků, včetně Pat Metheny, Youssn'Dour, Me 'Shell Ndegeocello, Pete Seeger, David Sanborn a George Benson.

Souhra mezi Edmarem a Gregoireem je téměř telepatická.

vstupenky zde

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…