COOKERS (Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


28.05.2018 19:30  |  Nuselská radnice


Cookers (Spojené státy americké)

Billy Harper - tenorsaxofon / Eddie Henderson - trubka / David Weiss - trubka/ Donald Harrison - altsaxofon / Danny Grissett, piano / Essiet Okun Essiet, bass / Victor Lewis, drums.

Koncert je součástí koncertní série


Hardbop, jazzový styl 50. a začátku 60. let, vznikl z bebopu éry Gillespieho a Parkera s muzikanty jako byli Horace Silver, Art Blakey, Donald Byrd, Lee Morgan a Freddie Hubbard. Hardbop je intensivně swingující groove pod vlivem soulu, bluesu a gospelu, s rozsáhlými harmoniemi a žhavými sóly.

Žádné album nezachycuje tajuplnou atmosféru hardbopové éry lépe, než nahrávka labelu Blue Note z roku 1965 „The Night of the Cookers” z nezapomenutelného živého koncertu s nádherným publikem v brooklynském klubu La Marchal, kde Freddie Hubbard a Lee Morgan okouzlili nekonečnou bitvou svých trumpet.

The Cookers čerpají inspiraci z možností takových vzrušujících nocí tím, že kombinují některé z vrcholných hudebníků té doby s některými z těch výbušnějších muzikantů současné generace.

Skupina vystupuje s novými aranžemi klasických skladeb Billy Harpera a George Cablese zároveň s díly členů kapely. Tito členové sami o sobě jsou velikáni, kteří vystupovali a / nebo nahrávali s doslova každým proslulým jazzmanem posledních 40 let, jako Miles Davis, Sonny Rollins, Max Roach, Art Blakey, Horace Silver, Jackie McLean, Herbie Hancock, Freddie Hubbard, Wayne Shorter, Joe Henderson, Lee Morgan, Dexter Gordon, Dizzy Gillespie, Roy Haynes a mnozí jiní.

Cookers je kapela převážně starších pánů, jimž věk rozhodně neubírá na virtuositě, ale bohužel některým z nich přináší zdravotní problémy:
George Cables (*1944) v posledních letech opakovaně trpěl bércovými vředy. Léčil se u špičkových lékařů v New Yorku. Když byl naposledy přijat do nemocnice, jeho stav byl považován za kritický. Po konzultaci s cévními chirurgy podstoupil amputaci levé nohy. Operace se uskutečnila v Mt. Sinai Hosital v New Yorku dne 1. března 2018. Nyní George absolvuje rehabilitaci.
Vedle nákladů na zdravotní péči je třeba u George provést úpravy domova tak, aby vyhovoval vozíčkáři (rampa na předních a zadních dveřích, modifikace koupelny a sprchy atd.). Vzhledem k tomu, že George žije sám, potřebuje též domácí péči.
Z těchto důvodů byl vytvořen účet Go Fund Me na pomoc Georgeovi. Dle posledních informací George Cables se hodlá vrátit ke koncertování a vyučování na podzim. Podpořit George Cablese můžete pod tímto odkazem  https://www.gofundme.com/team-george-cables
Billy Hart (*1940) se podrobil operaci srdce a po nějaký čas se nemůže vydávat na dlouhé cesty.
Cecil Mc Bee (*1935) utrpěl mozkovou příhodu, a proto v současné době nemůže cestovat letadlem. 
Line up plánovaného koncertního vystoupení se z popsaných důvodů mění takto:
George Cablese nahradí Danny Grisett, za Billyho Harta bude hrát Victor Lewis a Cecila Mc Bea zastoupí  Essiet Okun Essiet.  Jména náhradníků však zaručují vysokou kvalitu koncertu a slibný hudební zážitek. 

Kompletní sestava Cookers k  10. 5. 2018:
Billy Harper, tenor sax, Eddie Henderson, trumpet, Donald Harrison, alto sax, David Weiss, trumpet, Danny Grissett, piano, Essiet Okun Essiet, bass, Victor Lewis, drums.

V Praze se představili poprvé 9.4.2015 

vstupenky v ceně 300,- Kč zde

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny a to bez udání důvodu.


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…