BARTA - BABORÁK - BARTA (Česko)


HUDEBNÍ NOSIČE


21.12.2020 19:30  |  Kulturní centrum Novodvorská


streamovaný koncert

Barta-Baborák-Barta (Česko)

Martina Barta - zpěv / Radek Baborák - lesní roh / Kristina Barta - piano

koncert je součástí koncertní série 


Trio Barta-Baborák-Barta boří hranice mezi jazzovou a klasickou interpretací a těší čirou krásou

V Berlíně působící jazzová zpěvačka Martina Barta a mezinárodně uznávaný hornista Radek Baborák mají společného více, než by se mohlo zdát. Spolu s klavíristkou Kristinou Barta o tom přesvědčí pražské publikum 15. prosince 2020 v KC Novodvorská.

První průsečík cest osobností ze zdánlivě jiných světů je nasnadě. Cit pro nadčasovou jazzovou interpretaci i klasická průprava. Ale co mají společného dále? Třeba kosmopolitní evropskou metropoli Berlín. Vždyť Martina Barta si Berlín vybrala v roce 2011 za svoje sídlo. Radek Baborák působil v letech 2002 až 2011 jako sólista Berlínské filharmonie a dodnes je častým hostem na tamních pódiích.

A možná se budete divit, mají společný i ten lesní roh. Než se soustředila na zpěv, studovala Martina Barta (na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením) vedle klavíru právě hru na tento nástroj.

Pro hudební komunikaci zpěvačky i hornisty je pochopitelně klíčové porozumění s hráčem na harmonický nástroj. Kdo by mohl zapadnout do netuctově obsazeného tria lépe než taktéž mezinárodně uznávaná klavíristka Kristina Barta, sestra Martiny?

Martina Barta (*1988) se mohla v Česku stát slavnou muzikálovou a popovou zpěvačkou. Publikum si ji oblíbilo v hlavní ženské roli Lady Marianne v muzikálu Robin Hood. Místo popové kariéry ale raději zvolila jazz a odchod do neznáma. Po absolvování oboru populární zpěv na Státní konzervatoři v Praze nastoupila na Jazzový institut při Universitě umění v Berlíně.

Universitní studia Martina Barta úspěšně dokončila v roce 2016. Ještě jednou si udělala výlet do popových vod, když reprezentovala Českou republiku v pěvecké soutěži Eurovize, ale hlavně se věnovala vlastním projektům. Třeba duu Scotch And Soda, které založila se zpěvákem Marcusem Gartschockem.

Vystupovala mj. na Kurt Weill Festival Dessau či Düsseldorfer Jazz-Rally. Nezanedbávala ovšem ani českou scénu, vždyť z Berlína to není daleko. Spolupracovala s big bandem Felixe Slováčka, Prague Film Orchestra, funkovou kapelou Top Dream Company a mohli jste ji slyšet i v rámci projektu Sinatrology. Pochopitelně stále hrávala i se sestrou Kristinou. Jejich píseň Find Peace In Mind vyhrála v roce 2016 autorskou cenu Bohemia JazzFestu.

Kristina Barta (*1987) vystudovala jazzový klavír a kompozici na Konzervatoři Jaroslava Ježka, pokračovala na AMU a dnes se také sama věnuje pedagogické činnosti.

Na pražské jazzové scéně na sebe poprvé výrazně upozornila v roce 2010 založením elektro-jazzové kapely Kikina B. Od roku 2015 vede Kristina Barta Trio. Vystoupila s ním například ve finále Euroradio Jazz Competition v Amsterodamu či na prestižním Montreux Jazz Festival 2018. Příležitostně rozšiřuje trio na kvinteto Event Horizon, propojující jazzové postupy, Kristininy zkušenosti s klasickou hudbou i moderní elektronikou.

Na Kristinině debutovém autorském albu EMA29 (2017) hraje například americký vibrafonista David Friedman či trumpetista Miroslav Hloucal. Momentálně Kristina Barta pod hlavičkou projektu bARTa Event Horizon připravuje k vydání desku nazvanou Love And Passion.

Hornistu Radka Baboráka (*1976) asi není třeba představovat. Jen pro úplnost. Už v osmnácti letech dostal nabídku nastoupit do České filharmonie, a to bez konkurzu. Poté působil u Mnichovských filharmoniků, v Bamberském symfonickém orchestru a v Berlínské filharmonii. Jako hosta ho zvaly Londýnský filharmonický orchestr, salzburský Mozarteum Orchestra, Tokijský či Petrohradský filharmonický orchestr.

Komorní hudbě se věnoval například v duu s japonskou klavíristku Yoko Kukuchi, jako člen Afflatus Quintet nebo Berlín-Mnichov-Vídeň Oktett. Podílel se na desítkách CD klasické hudby pro přední evropská či japonská vydavatelství.

Po osamostatnění založil Baborak Ensemble a také ansámbl Orquestrina, se kterým se věnuje přesahové hudbě. Například argentinskému tangu a repertoáru Ástora Piazzolly, který si v originálních aranžmá nijak neprotiřečí např. s interpretací děl Ravelových.

Chybí už jen ukázka společné tvorby sester Bartových a Radka Baboráka. V červenci trio potěšilo vydáním digitálního singlu s elegantním provedením evergreenu What A Wonderful World v průzračném aranžmá Kristiny Barta. Videoklip, doprovázející procítěnou interpretaci balady, poslouží jako vizitka a lákavá pozvánka zároveň.

https://www.youtube.com/watch?v=cWq3-wX47kw

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…