25. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 2. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


08.12.2020 19:30  |  Nuselská radnice


streamovaný koncert zde

koncert se koná ve spolupráci s 

25. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

2. koncert

Krzystof Kobyliński (Polsko)

Florian Weber (Německo)


Krzysztof Kobyliński
Krzysztof Kobyliński, nar. r. 1952 v Gliwicích - polský jazzový pianista, skladatel, vedoucí a zakladatel skupiny KK Pearls, zakladatel a umělecký ředitel kulturního centra Jazovia v Gliwicích a festivalů Palm Jazz a Philharmonic. Jako autor je podepsaný na nahrávkách několika alb založených na jazzu, etno, neoklasické a elektronické hudbě.
Hrál s výraznými jazzovými osobnostmi i kapelami : AMC, AUKSo, Brecker Randy, Ambrose Akinmusire, Ralph Alessi Quartet, Antymos Apostolis, Bojan Z, Joey Calderazzo, Noam David, Tom Dayan, Jekaterina Drzewiecka, Stanisław Drzewiecki, Fima Ephron, Bill Evans, Paolo Fresu , Richard Galiano, Renaud Garcia-Fons, Trilok Gurtu, Miroslav Vitouš a mnoha dalšími. Mnoho informací se o něm nedá najít, protože se o vlastní propagaci příliš nestará. Jeho prioritou bylo vytvoření pozadí pro tvorbu hudby. 
Nejprve založil skupinu, pak studio, vybudoval kulturní centrum a organizoval festivaly. „Když jsem konečně cítil, že mám vše, co jsem potřeboval, začal jsem se zabývat hlavně hudbou“, říká v jednom rozhovoru. „Jsem vzděláním IT specialista. Moje dobrodružství s hudbou začalo posloucháním polského popu, rocku, The Beatles a poté Emerson Lake & Palmer, Blood Pot a Tears, Led Zeppelin, Hendrix a dalších skvělých interpretů - to byla 70. léta, skvělé období pro ambiciózní rock. Pak jsem v rádiu slyšel Chicka Coreu a Keitha Jarretta - měl jsem zjevení. A klasičtí skladatelé? Jistě Čajkovskij, Bernstein, Chopin (koho jsem předtím neměl rád) a Debussy.“
Pro Kobylinskeho hudbu je typické spojení etno-muziky a jazzu. Tento prvek pochází z prostředí, ve kterém se pohybuje. V jeho projektu účinkuje např. zpěvačka Reut Rivka Shabi z Izraele nebo Eddie Sanchez, hráč na kontrabas, z Kolumbie. Také v duu s italským bandoneonistou Danielem di Bonaventurou jde o propojení jazzu a etna. „Tohle duo je pouť časem a prostorem - skrz klasickou hudbu, jazz a etnickou hudbu. Variace jazzového piana a bandoneonu s duší tanga, které stojí za poslech.“
V minulosti se Kobylinski hojně věnoval elektronické hudbě. Po dlouhém rozhodování přešel ke klavíru, který je nyní jediným nástrojem, na který na jevišti hraje. „Je to úplně jiný druh hraní, teď se mohu plně otevřít pro posluchače. Snažil jsem se a stále snažím, abych vytvořil své klavírní představení přenesením své zkušenosti z pozorování jiných hudebníků, včetně klasických. Analyzuji jejich techniku, způsob budování formy, práci se zvukem a tichem.“

Florian Weber 
Florian Weber - německý pianista a skladatel moderního jazzu, se narodil roku 1977 v Detmoldu. Matka je operní zpěvačka a otec hudební pedagog. Hrát na klavír začal ve 4 letech a než ukončil povinnou školní docházku, hrál v klasických i jazzových skupinách, vyhrával soutěže a jako sólista jezdil koncertovat s filharmonickými orchestry. V roce 1999 získal stipendium na Berklee College Boston. Poté studoval v Německu u Johna Taylora a v USA u Joanne Brackeena a Paula Bleye, Richieho Beiracha a Lee Konitze.
Od roku 2001 získává jednu cenu za druhou: Steinway & Sons Prize na Montreaux Jazz festivalu v soutěži sólového piana, Gotrian Steinweg Prize of Weimar, 1.cenu na Jazz Competition Monaco a German critics award, Echo Jazz Prize za nejlepšího instrumentalistu roku 2013 a 2014 WDR Jazz Prize za jazzovou improvizaci. 
Vystupoval a nahrával s Eddy Hendersonem a Lee Konitzem, Patem Methenym, Ralphem Alessim, Lionelem Louekem, Danem Weissem, Thomasem Morganem, Markusem Stockhausenem, Thomaszem Stankem, Albertem Mangelsdorffem a Bennym Baileym. Weber se stal prvním německým pianistou, který nahrával živě ve Village Vanguard.
Weberovo Trio Minsarah (s basistou Jeffem Densonem a bubeníkem Zivem Ravitzem) dostalo cenu od German Record Critics za jejich první CD. K triu se v roce 2006 připojil Lee Konitz, a tak vznikl New Quartet. Objeli USA a natočili první společné CD Deep Lee v brooklynském Systems Two Studiu. V roce 2010 nahráli a o rok později vydali Lee Konitz New Quartet – Live at the Village Vanguard u Enja Records. CD dostalo cenu Choc de l´Annee francouzského magazínu Jazzman. Téměř současně, spolu s Lionelem Louekem (kytara), Thomasem Morganem (basa) a Danem Weissem (bicí), založil Weber skupinu Biosphere. V roce 2012 jim vyšlo CD se stejným názvem u Enja Records.
Se svými skupinami jezdil Weber na turné, byl v Americe, v Evropě, Asii, Jižní Americe a Japonsku a navštívil nejvýznamnější festivaly a pódia jako Paris JVC festival, Berlin Jazzfestival, Jazz Festival Montreal, Kennedy Center NY atd. Vystupuje s mnoha filharmoniemi jako sólista, hraje Mozarta, Ravela, Gershwina a Piazollu, ale i soudobé skladatele. V roce 2015 byl znovu na turné s Lee Konitzem v Evropě a USA. 
Působí střídavě v Kolíně nad Rýnem a v New Yorku, kde je součástí nesmírně živé kulturní scény velkoměsta. Jeho hlavním projektem zůstává Biosphere.

vstuepnky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…