22. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - 4. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


06.12.2017 19:30  |  Muzeum Antonína Dvořáka


Ignasi Terraza (Španělsko)
Tuomas A. Turunen (Finsko)


Ignasi Terraza (Španělsko) *1962
Od prvního vystoupení v roce 1980 hrál pianista Ignasi Terraza důležitou roli na barcelonské jazzové scéně. Jeho styl ho dostal mezi nejžádanější doprovodné pianisty, zahrál si s americkými hudebníky na turné, jako Jesse Davis, Gene „Mighty Flea” Conners, Teddy Edwards, Ralph Lalama, Lou Donaldson, Brad Leali nebo Donald Harrison a Michelle, Randy Greer, Michelle McCain, Lavelle, Dee Daniels, Ann Hampton Callaway nebo Stacey Kent. Terraza je také hlavním členem Barcelona Jazz Orchestru. Jeho nejoblíbenější sestava je trio, jehož nejčastějšími členy jsou basisté Pierre Boussaguet, Darryl Hall nebo Horacio a bubeníci Gregory Hutchinson, Bobby Durham, Jeff Hamilton, Alvin Queen, Jorge Rossy, Leon Parker nebo Jean-Pierre Derouard. Pod vlivem Oscara Petersona, Wyntona Kellyho a Ahmada Jamala, s kořeny v klasické jazzové tradici, Terraza vystoupil ve více než 20 triových formacích: Let me tell you something (1999), Jazz in the darkness (1999), It´s coming (2004) a In a Sentimental Groove (2005). 2006 dostal cenu španělského magazínu Jaç za nejlepší jazzovou nahrávku. V posledních 10 letech vystupoval ve Španělsku, navštěvoval festivaly a kluby ve Francii, Anglii, Portugalsku a Švýcarsku. Dostal se i do Asie a dvakrát hrál v Číně, na Filipínách a v Thajsku. V r. 2009 vyhrál 25th Great American Jazz Piano Competition v Jacksonville na Floridě. Tuto soutěž vyhráli před ním pianisté jako Marcus Roberts, Lynne Arriale nebo Kenny Drew Jr. Porota ve složení Marcus Roberts, Doctor John a Naim Talib Rashid vybrala Ignasiho mezi 46 pianisty pro jeho „osobitý hudební pohled a schopnost jeho zprostředkování”. 

Tuomas A. Turunen (Finsko) *1980
pochází z Kontiolahti na východě Finska. Hrát na piano a komponovat začal v 5 letech. Téměř 10 let byl samoukem, než objevil jazz. Dostal se na konzervatoř v Joensuu, kde studoval v letech1994-2000. Tam získal široký rejstřík znalostí různých jazzových žánrů.
Tuomas se mimo hudby zajímal i o přírodní vědy a ve 20 letech začal studovat matematiku na univerzitě v Jyväskylä. Na konzervatoři v Jyväskylä pokračoval zároveň s hudebním vzděláním a v r. 2004 získal diplom profesionálního hudebníka.
Tuomas se rychle zařadil do čilého hudebního života v Jyväskylä. Vystupoval pravidelně v místním jazzovém klubu a na jazzových festivalech v okolí. Opustil studium matematiky a od roku 2004 pokračoval ve studiu klavíru ve Švédsku na Göteborgské univerzitě (Högskolanförscen och musik).
Mezi Tuomasovými školiteli byli špičkoví švédští jazzmani Lars Jansson a Anders Jormin. Zde dostal příležitost spolupracovat s mnoha talentovanými skandinávskými hudebníky, což vedlo k formaci několika uskupení jako Tttrio, Skalle&Sharon, Kauhukakara, Tura's Garden a Emil Brandqvist Trio.
Tuomas se po promoci (Master of Music) v roce 2009 usadil ve Francii, kde pracuje jako hudebník na volné noze, skladatel a podnikatel. Na svém kontě má stovky vystoupení ve 20 zemích a 14 vydaných alb s různými kapelami. Kromě toho získal jazzové stipendium od Kungliga Musikaliska Akademien a v roce 2010 vyhrál speciální cenu poroty v klavírní soutěži na jazzovém festivalu v Montreux.
Turunen podle svých slov tvoří repertoár pro sólové piano, který se skládá z hudebních stylů severské a slovanské kultury a ty kombinuje se soudobou jazzovou interpretací.

cena vstupenek 150,- Kč na jeden koncert, 400,- na celý festival  přes email: objednavka@jmw.cz


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…