ZIV RAVITZ TRIO (Izrael/Velká Británie/Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


19.03.2019 20:30  |  Jazzklub U staré paní


Ziv Ravitz Trio (Izrael/Velká Británie/Spojené státy)

Ziv Ravitz - bicí a efekty / Will Vinson  - altsaxofon / Nir Felder - kytara


Ziv Ravitz - bicí

Ravitz je v jazzovém světě po dlouhá léta jedním z nejžádanějších hráčů na bicí. Narodil v Beer-Shevě, v Izraeli, v rodině hudebníků. Od raného věku byl nakloněn hudbě, hrál na kytaru, klavír a bicí. V 9 letech se zaměřil na bicí a od 13 už hrál v různých klubech. Získával zkušenosti v mnoha hudebních stylech, jako je jazz, rock i avantgarda. V r. 2000 se přestěhoval do USA.

Nedávno mu bylo 40 let, a tak nastal čas, kdy chce nabídnout vlastní představu o tom, co pro něj jazz znamená po mnoha rozmanitých zkušenostech. Jeho volbou byl soubor bez piana a kontrabasu, ve kterém mají všichni členové povinnost vystoupit ze své komfortní zóny a kompenzovat nedostatky a vyplňovat „díry“ a ticho.
Jeho debutové album "No Man Is A Island" bylo nahráno ve znamení: „všichni za jednoho a jeden za všechny“.
V posledních 12 letech sídlí Ravitz v Brooklynu, epicentru progresivního jazzu. Zde měl příležitost hrát s mnoha zajímavými a ve světě známými muzikanty a formacemi, jako např. Lee Konitz Quartet, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Yaron Herman, Shai Maestro, Omer Avital, Omer Klein, Joe Lovano, Mick Goodrick, Tomasz Stanko, Esperanza Spalding, Ben Monder, Ralph Alessi, trumpetista Avishai Cohen, M (Mathieu Chedid). Být na pódiu vedle nositelů těchto jmen dostatečně vypovídá o Ravitzově umu. V r. 2004 absolvoval Ziv Berklee School of Music se zaměřením na jazzovou kompozici. Od té doby se účastnil mnoha turné po celém světě.

 

Nir Felder - kytara

Nir Felder, podle NPR "příští velký jazzový kytarista", je novým zvukem v instrumentální hudbě. Je stejně uznávaný v široké škále žánrů. Inspirovaný ikonami Johnem Coltranem voodoo chile Jimiho Hendrixe, vytvořil Felder v mladém věku jedinečný a velmi rozpoznatelný zvuk a rychle se stal jedním z nejvyhledávanějších hudebníků v New Yorku, a to jak v roli sólisty, tak jako sidemana. Hrál s muzikanty jako je Chaka Khan, Diana Krall, John Mayer, Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington, Vijay Iyer, Jack DeJohnette, Meshell Ndegeocello, Dianne Reeves, Joe Lovano, Snarky Puppy, Bobby McFerrin a Lizz Wright, vystupoval na prestižních pódiích včetně Radio City Music Hall a Village Vanguard, New York City Opera a v hlavních televizních programech včetně NBC Christmas Special. Je také členem hvězdné skupiny Band of Other Brothers (Jeff Coffin, Jeff Babko, Will Lee a Keith Carlock). V roce 2010 se Felder začal věnovat vlastní tvorbě. Založil svou vlastní skupinu, vystupoval po celých Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Evropě a Asii. Felderův kritikou uznávaný debut " Golden Age " (Sony / OKeh) byl v The Seattle Post-Intelligencer nazván "naprosto krásným" podle The New York Times zase "lyrickým a vznešeným", o "okouzlujícím" psal The Boston Globe. Album bylo označeno jako skvělá nahrávka. V druhém albu "Interregnum" Felder usiluje o budování směru založeného "Golden Age" - nové jazzové hudby pro 21. století.

 

Will Vinson - altsaxofon

Vinson pochází z Londýna, do New Yorku se přestěhoval v roce 1999 a od té doby zde zůstal. Od svého příchodu sdílel scény a nahrával spolu s Gonzalem Rubalcabou, Kurtem Rosenwinkelem, Ari Hoenigem, Marcusem Gilmorem, Chrisem Pottem, Kurtem Ellingem, Lagem Lundem, Aaronem Parksem a mnoha dalšími.

Will je členem řady významných souborů, včetně kvarteta klavíristy Gonzala Rubalcaby (objevuje se na nahrávce Charlie a na Grammy nominovaných Caminos), Ari Hoenigś Punk Bop a Nonet (nahrávka Inversations, Bert's Playground a Live at Smalls), Miguel Zenon’s Identities Orchestra, formací např. Jeffa Ballarda, Aarona Parkse, Kurta Rosenwinkela, Shai Maestra a Mike Morena a samozřejmě vlastního souboru.

V roce 2012 spolu s baskytaristou Orlandem le Flemingem a kytaristou Lage Lundem vytvořil kritiky uznávané OWL Trio, jehož debut v roce 2013 byl oslavován jak kritiky, tak posluchači. Downbeat prohlásil, že by se nahrávka měla ucházet o „ debut roku“.

Will má mezinárodní pověst jako lídr i jako sideman. Jednou je popisován jako saxofonista hrající "s neúprosnou silou", jindy jako "velmi vzrušující saxofonista" s "krásným, jemně modulovaným tónem". Dosud vydal 6 CD jako lídr a skladatel.

V roce 2016 vyšlo debutové album Willovy nahrávky 5Passion, Perfectly Out of Place, představující skupinu ve složení: Mike Moreno (kytara), Gonzalo Rubalcaba (piano), Matt Penman (kontrabas) a Jeff Ballard (bicí). Recenze byly extatické: "zázrak kompozičního designu, texturní krásy a hudebnosti", "neuvěřitelně originální" kompozice, které "zpochybňují představu o tom, jak je jazz definován v této době", "zástava srdce". Sterophile Magazine prohlašuje Willa za "jednoho z nejlepších jazzových alt-saxofonistů“.

Will se objevil se svou vlastní skupinou a jako sideman v USA, Kanadě, Velké Británii, Francii, Německu, Norsku, Švédsku, Dánsku, Itálii, Španělsku, Irsku, Portugalsku, Nizozemsku, Belgii, Rakousku, Švýcarsku, Austrálii a Japonsku. Jeho hudební zkušenost není omezena jen na jazz.

Willův saxofon hraje s neuvěřitelnou silou a dramatickou citlivostí a vyznačuje se svým impozantním zvukem a technikou; je ovlivněný saxofonisty jako je Cannonball nebo Chris Potter, přesto přináší svůj vlastní jedinečný přístup ke každému vystoupení.

Willovo komponování a hraní je spojení velké úcty k po století dlouhé jazzové tradici s výlety do rytmické, harmonické a melodické oblasti současných forem.

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…