SHAI MAESTRO QUARTET (Izrael / Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


23.09.2021 19:30  |  Divadlo U hasičů


Shai Maestro Quartet  (Izrael / Spojené státy)

Shai Maestro – piano / Joe Sanders – kontrabas / Ofri Nehemya – bicí nástroje / Philip Dizack - trubka

koncert je součástí koncertní série 

Podle nařízení vlády ČR se vstup na koncerty stále řídí omezujícími opatřeními, jejichž znění je třeba aktuálně sledovat. Věříme, že všichni návštěvníci koncertů budou v zájmu ochrany zdraví ochotni před vstupem do sálu prokázat se některým z následujících dokladů: potvrzení o očkováni (min. 14 dní po ukončeném očkování), negativní výsledek testu antigenního (ne starší 72 hod.), negativní výsledek PCR testu (ne starší než 7 dní), nebo lékařské potvrzení, že v uplynulých 180 dnech již prodělali nemoc covid-19.


Výsostný melodik Shai Maestro přijede poprvé s kvartetem

Z vynucené covidové pauzy se izraelský skladatel a pianista vynořil posílený a inspirovaný. Svoje možná dosud nejlepší album Human, natočené v rozšířené sestavě s trumpetistou Philipem Dizackem, u nás živě představí 23. září 2021 v pražském divadle U hasičů.

Shaie Maestra není třeba dlouze představovat. Na českých pódiích zazářil už několikrát, ať už coby důležitý člen projektů basisty Avishaie Cohena nebo sám za sebe. Neznamená to však, že by nedokázal publikum překvapit něčím novým. Poprvé totiž svoje stálé pianové trio doplnil na kvarteto.

Volba amerického trumpetisty Philipa Dizacka přitom byla naprosto přirozená. Že ho neznáme z žádných Maestrových předchozích nahrávek neznamená, že nejsou dávno dokonale sehraní. „Vlastně jsme před coronou sdíleli pódium jako sidemané na různých newyorských sessions tak často, že už ani nevíme, kdy jsme se potkali poprvé. Od prvního momentu jsme také měli stejné názory na muziku a vlastně i na život,“ vysvětluje Shai.

Pianista si přítomnost druhého výjimečného sólisty v sestavě pochvaluje. „Když Philip hraje, zní mi to jako lidský hlas, který může promlouvat, křičet i šeptat. Přibrat ho k triu nás vyneslo na vyšší level. Jako kdybychom v automobilu našli tajný převod a přeřadili na jinou rychlost. Philip navíc umí naslouchat a doprovázet, což není pro dechaře uvyklé sólové roli vůbec jednoduché. A když přebere hlavní melodii, mohu si chvíli oddechnout od řízení a pohodlně se uvelebit na zadním sedadle.“

Samotný Philip Dizack (*1985), absolvent prestižní Manhattan School Of Music, už má za sebou slušnou profesní minulost. Prosadil se jako sideman varhaníka Dr. Lonnieho Smithe nebo saxofonisty Bobbyho Watsona, ve studiu točil po boku bubenické legendy Jimmyho Cobba. Na jeho vlastních deskách účinkovali saxofonista Ben Wendel či bubeník Eric Harland.

Na poslední chvíli Shai přizval na své podzimní turné Joe Sanderse, kontrabasistu, původem z Milwaukee, absolventa prestižního Brubeckova institutu na mezinárodní scéně známého díky spolupráci s triem klavíristy Geralda Claytona, a který je často slyšet s nejlepší a nejzářivější skupinou vrstevníků z New Yorku. Kromě členství v řadě projektů od r.2017 pravidelně vystupuje a cestuje se svým souborem „Infinity Joe Sanderse“. V září 2017 vydal Joe jako lídr své druhé album „Humanity

Posledním členem kvartetu je izraelský bubeník Ofri Nehemya (Avishai Cohen, Omer Avital), který se Shaiem natáčí a pravidelně vystupuje od dob alba The Dream Thief (2018).

Repertoár koncertu bude postaven především na skladbách z alba Human. To je v Maestrově diskografii výjimečné nejen sestavou kvarteta, ale i přístupem k tvorbě, což odráží už jeho název.

„Vždy jsem se snažil hrát, jako kdyby hudba stála ‚nad životem‘. Vnímal jsem muziku jako niternou zkušenost hledání něčeho transcendentního, nebo jako určitý druh úniku z všední reality. Jenže čím více hraji, tím hlouběji chápu, že už samotná snaha dosáhnout transcendentního stavu zabraňuje tomu, aby se mi to podařilo. Proto jsem začal přijímat tvorbu jako běžnou součást každodenní zkušenosti. Snažím se teď hudbou vyjadřovat lidské snažení a úsilí. A to je přece plné kontrastů, možností, barev, energie a života samotného, tudíž vlastně nevysvětlitelné,“ vypráví Maestro o svém návratu k „prosté lidskosti“.

Citový, civilní přistup přitom nijak nezměnil to nejlepší, čím Maestrova tvorba proslula. Smysl pro nosné, a přitom neotřelé melodie a schopnost hladce propojovat postupy jazzu, hudby klasické a kulturní odkaz Předního východu.

Album Human vzniklo v únoru 2020, těsně před vypuknutím celosvětové epidemie. Místo plánovaných turné muselo kvarteto pozastavit činnost. Na samotnou hudbu však okolnostmi vnucený oddech neměl žádný vliv, spíše naopak. Materiál dozrál a autor se spolu se sehranými spoluhráči o to víc těší, až ho po pódiovém půstu procítěně předvede před publikem.

https://www.youtube.com/watch?v=4ykSITjHN_c

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…