REGINA CARTER & AMC TRIO UNIT (Spojené státy / Slovensko)


HUDEBNÍ NOSIČE


19.10.2018 19:30  |  Vršovické divadlo


Regina Carter & AMC Trio Unit (Spojené státy / Slovensko)

Regina Carter – housle / Peter Adamkovič – piano  / Martin Marinčák – kontrabasista  / Stanislav Cvanciger – bubeník ./ Peter Kočiš – klávesy, trubka / Samuel Marinčák – kytary /  Miroslav Szirmai  –  perkuse, trubka, trubka.

Koncert je součástí koncertní série


Regina Carter (*1966 Detroit) je americká houslistka, sestřenice jazzového saxofonisty Jamese Cartera. Své první album vydala v roce 1995 (Atlantic Records). Později následovalo devět dalších samostatných alb řada CD nahraných s jazzovými legendami. Během své kariéry spolupracovala s mnoha hudebníky, mezi něž patří například Elliott Sharp, Cassandra Wilsonová či Kenny Barron. Hrála například se smyčcovým kvartetem Soldier String Quartet. Spolu s dalšími členy souboru nahrála originální hudbu skladatele Johna Calea pro film Střelila jsem Andyho Warhola.
Velmi záhy začala hrát na klavír, učila se od svého bratra, učitele klavíru. Ve 4 letech ji zapsali na Detroit Community Music School, kde začala studovat housle.
Poté navštěvovala Cass Technical High School, kde se zajímala i o hodiny výuky violy, hoboje a sborů. Vystupovala s Detroitským občanským orchestrem a hrála v pop-funk skupině.
Na New England Conservatory of Music v Bostonu přešla od klasických houslí na jazz a pokračovala na Oakland University v Rochesteru v Michiganu. Absolvovala v roce 1985. Nato pocítila potřebu změnit scénu, proto odešla do Evropy a strávila dva roky v Německu, kde pracovala mimo jiné jako chůva a vyučovala housle na americké vojenské základně.
Když se Regina vrátila do USA, nejprve vstoupila do hudebního světla jako houslistka všech ženských pop-jazzových kvintetů. V 90. letech nahrála 3 alba, k nimž patří např. Dance of the Forest Rain.
Po přesídlení do New Yorku, kde sice nebyla příliš známá, doprovázela umělce jako Aretha Franklin, Lauryn Hill, Mary J. Blige, Billy Joel a Dolly Parton. Hrála také s Maxem Roachem a Olivem Lakeem, stejně jako s String Trio, s nímž vydala svá první sólová CD. V r. 2000, vzdala poctu svému rodnému městu albem Motor City Moments.
Záhy po incidentu útoků z 11. Září 2001 byla Regina pozvána do italského Janova, aby vystoupila jako gesto solidarity. Byla prvním jazzovým hudebníkem a africkým Američanem, který hrál na nástroj vyrobený v r. 1743, kdysi vlastněným Paganinim. 
Carter je aktivní jako pedagog, mentor a zastánce metody Suzuki, učila na mnoha institucích, včetně Berklee College of Music. V r. 2005 účinkovala na albu Eddieho Palmieriho oceněném cenou Grammy za nejlepší Latin Jazz album.
V r. 2006 obdržela grant programu MacArthur Fellows, známý také jako "genius grant".
Regina Carter je mistrem improvizačních jazzových houslí. Ačkoli její práce vychází z široké škály hudebních vlivů - včetně Motown, Afro-Cuban, Swing, Bebop, Folk a World – vytvořila vlastní hlas a styl. Prostřednictvím lyrického, melodického i perkusivního zvuku její vystoupení zdůrazňují často přehlížený potenciál jazzových houslí. Její raná výuka klasické hudby se odráží v plynulosti a rovnováze výkonu. Díky Reginině bravurnímu zacházení s nástrojem, které je definováno převážně klasickou tradicí, se Carter stala průkopníkem nových možností houslí v jazzu. 

AMC Trio (Slovensko)
Členy AMC Tria jsou pianista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák, bubeník Stanislav Cvanciger
Společná kariéra těchto tří hudebníků začíná v roce 1993, kdy se jako začínající muzikanti rozhodli zúčastnit se soutěže mladých jazzových skupin a začali zkoušet tuenky zderepertoár. Na zmíněné soutěži získali jednu z hlavních cen, a to byl pro ně vynikající začátek. Postupně se AMC Trio orientuje výhradně na interpretaci autorské hudby, pod kterou se podepisují všichni členové. Ve svých kompozicích kapela často překračuje rámec zažitých jazzových postupů a sahá i po mimo jazzových hudebních zdrojích. Velký důraz klade na melodičnost skladeb a jejich výrazné motivické zpracování, tedy s důrazem na motiv a téma. Hudba AMC Tria čerpá z různorodosti a elegantní zpěvnosti předkládaných témat inspirovaných například i populární hudbou, nebo nápěvy z východoslovenského folklóru.
AMC TRIO UNIT je AMC TRIO doplněné o tyto hudebníky: Peter Kočiš – klávesy, trubka, Samuel Marinčák – kytary, Miroslav Szirmai  –  perkuse, trubka, trubka.

Regina Carter na videu

https://www.facebook.com/events/1729432660495710/

Vstupenky je možno zakoupit v předprodejích: Ticketportal, Ticketmaster, TicketArt a GoOut a na místě před koncertem


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…