GULAZA (Izrael)


HUDEBNÍ NOSIČE


27.05.2019 19:23  |  Divadlo U hasičů


Gulaza (Izreal)

Igal Gulaza Mizrahi - zpěv a perkuse / Leat Sabbah - cello / David Dagmi -  jumbush, bicí, perkuse / Yair Hashahar - kytary

Koncert je součástí koncertní série

 


"Odhalování skrytého vesmíru jemenských žen ve světě"

Jemen a Afriku od sebe sice dělí moře, ale nelehká situace žen v obou zemích je podobná. Ženská energie se tady šíří pomocí modliteb, lásky, vášně i touhy po svobodě. Písně, které ženy provázejí každý den během běžných činností i významných chvil jsou plné citu a zemité hloubky. Texty i melodie se předávají z generace na generaci.  Společně zpívají babičky, matky i dcery. A každá z nich přitom cítí i prožívá něco jiného. Rozšířit tuto hudbu do dalších krajů není snadné. Alespoň ne pro ženy. O jedinečný souzvuk tradičních lidových tónů se tak postaral muž.

 Izraelský hudebník Igal Gulaza Mizrahi, narozen v Alžíru otci jemenského a matce marockého původu, zpívá písně, které patří ženám. Zpívá je citlivě, s úctou a respektem. Hudební kvarteto Gulaza, které založil, zajišťuje s naprostou vážností plnohodnotný doprovod.

Rozbité etnické a hudební hranice se pro Gulazu staly druhou přírodou. S využitím divadelních a ceremoniálních prvků Gulaza oživuje staré židovské jemenské písně a nabízí divákům fenomenální fonetický a vizuální zážitek.

Mystické texty, které byly po staletí předávány od matky k dceři, přecházejí z generace na generaci, současnou interpretaci získávají a mění se v nezapomenutelnou instrumentální kompozici.

Díky zvláštnímu hlasu Igala Gulazy Mizrahiho a jedinečné kombinaci nástrojů, jsou diváci vtaženi do úzkého světa modlitby, vášně, tance, lásky a touhy po svobodě. Není pochyb, že Gulaza bude i nadále nechávat diváky po celém světě v údivu, jak to dělal doposud.

Leat Sabbah  je aktivní cellistka, improvizátorka a učitelka s izraelsko- marockými kořeny. Vystupuje sólově, nebo s předními izraelskými umělci. Skládá hudbu pro film, rozhlas i reklamu. Své hudební vzdělání v oboru klasické hudby získala na londýnské Guildhall School of Music a na Manhattan School of Music, je vítězkou několika mezinárodních soutěží. Její nejrůznější projekty, které se týkaly komorního, sólového a soudobého repertoáru, ji dovedly na turné po Německu, Francii, Kanadě, Rusku a Spojených státech. Jako sólistka s orchestrem vystupovala na koncertech Saint-Saens.

Yair Hashahar je kytarista, narozený v r. 1987 v Izraeli. Vystudoval muzikologii a psychologii na Jeruzalémské univerzitě a je rovněž absolventem Jazz Sommer programu na Berklee College of Music. Za svou dosavadní kariéru byl kytaristou a aranžérem v kapelách Shabazi (izraelský jazzquartet), Bangoura (západoafrická taneční skupina), Black Guru (africká rocková kapela). 

David Dagmi pochází z Izraele a je vedle účinkování v několika projektech čtvrtým členem kvarteta Gulaza. V kapele hraje na perkuse a na jumbush, což je strunný nástroj pocházející z Turecka.

Za poslední tři roky, po turné v Evropě a na Dálném východě se soubor Galuza vyšplhal v umělecké úrovni do vyšších pater, a proto se dostal mezi umělce vybrané pro účinkování na prestižním hudebním veletrhu "WOMEX 2018".

„Zdá se, že teď už není k zastavení! Zjistíte to, když uvidíte a slyšíte, jaké věci dokáže Mizrahi na jevišti. Jeho hlas, důrazná dikce a přítomnost vás chytnou za srdce a nenecháte si je ujít." (Songlines, říjen 2018). 

"S každou melodií ... a skrze hlas Igala Mizrahiho se písně stanou zpěvy za svobodu a touhu po lásce." (World Music Central.org, červenec 2016)

https://www.youtube.com/watch?v=2osAZFuBLoU

https://www.youtube.com/watch?v=MHSiXUEgnIo

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…