EMIL VIKLICKÝ & SCOTT ROBINSON (Česko / Spojené státy)


HUDEBNÍ NOSIČE


18.04.2023 19:30  |  Staré purkrabství Vyšehrad


Emil Viklický &  Scott Robinson (Česko / Spojené státy)

Emil Viklický - piano / Scott Robinson - saxofony

Koncert je součástí koncertní série

Hudba na Vyšehradě

Vysehrad_lg_MAG_horizont


Emil Viklický a Scott Robinson zahrají se spiklenectvím spolužáků

Pan Viklický už na naše pódia přivedl celou plejádu slavných zahraničních hostů, ale k jedné spolupráci se vrací zvláště rád a často. Další schůzku se spolužákem z Berklee a dlouholetým kamarádem Scottem Robinsonem naplánoval na 18. dubna 2023 do historických prostor Starého purkrabství na Vyšehradě. Pochopitelně půjde nejen o milé setkání pro dva kumpány, ale i pro publikum.

Představovat jednu z největších legend českého jazzu, pianistu a skladatele Emila Viklického, skutečně nemusíme. Velkou jazzovou osobností se stal i Scott Robinson (*27. dubna 1959, Pompton Plains, New Jersey, USA), virtuózní hráč na celou řadu dechových nástrojů, nejen dřev, ale i žesťů, a také na několik instrumentů raritních, ba i obskurních. O hostu se ovšem sluší napsat pár slov, byť znalci již vše dávno vědí.

Scott Robinson ukončil bostonskou Berklee College Of Music v roce 1981 a o rok později se stal dosud nejmladším členem pedagogického sboru této prestižní instituce. Což mu nijak nebránilo v realizování vlastních hudebních vizí. První z téměř dvou desítek Robinsonových profilových či spolukapelnických alb, vydané v roce 1984, nese skutečně výstižný název, odkazující na hudebníkovy multiinstrumentalistické schopnosti: Multiple Instruments. Z desek vydaných v poslední době pak zaslouží pozornost free jazzový titul Flow States (2020), oslavovaný čtyřhvězdičkovou recenzí v magazínu DownBeat, na kterém dále hrají Marshall Allen, Roscoe Mitchell a Milford Graves.

Úctyhodný je samozřejmě také seznam Robinsonových sidemanských rolí. Patří mezi ně podíl na třech albech Boba Mintzera, osmi titulech famózní kapelnice Marie Schneider, natáčení a koncertní spolupráce s Ronem Carterem (album Ron Carter’s Great Big Band, 2011), Joem Lovanem (On This Day At The Vanguard, 2003), Nicholasem Paytonem, Paquitem D’Riverou, Anthonym Braxtonem, Johnem Scofieldem, New York City Opera a dalšími. Rozhodně se nemusí stydět ani za dobré služby popovým pěvcům Stingovi či Eltonovi Johnovi. Hned několik desek s Robinsonovou účastí získalo Grammy. Mezi spolupracemi samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Viklického album Magic Eye (1993).

Leccos se ovšem o Scottovi Robinsonovi v hudebních encyklopediích nedočteme. Naštěstí se můžeme zeptat pana Viklického: „Scott je například naprostý blázen do hudebních nástrojů. Jednou jsem byl u něj doma v Teanecku v New Jersey. Má s manželkou, která je velmi dobrá programátorka - analytička, takový dvoupatrový baráček. Víte, kolik v něm má nástrojů? Přibližně 750. Saxofony, klarinety, trombony. Jdete do kuchyně, myslíte, že v krabici najdete filtry do kávovaru, ale kdepak. Je v ní 60 kousků klarinetů,“ vyprávěl pianista v rozhovoru pro časopis UNI. Sympatické, že? Není divu, že takový nadšenec neumí hrát jinak než naplno a od srdce. Což je další věc, která dva spolužáky spojuje.

https://www.youtube.com/watch?v=Afxf4cWA0Uc

https://youtube.com/watch?v=8iipy7Y6ocg&feature=shares

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…