DR. J. NARAYAN GOSWAMI / E. KUBIČKOVÁ / M. SHANKAR TRIPATHI (Indie / Česko)


HUDEBNÍ NOSIČE


23.06.2019 18:00  |  Domov pro seniory Chodov


Dr. Jibendra Narayan Goswami / Elena Kubičková / Mani Shankar Tripathi (Indie / Česko)

Dr. Jibendra Narayan Goswami – sitár / Elena Kubičková – esrádž / Mani Shankar Tripathi – tabla

Koncert je součástí koncertní série


Dr. Jibendra Narayan Goswami - sitár

Mistr sitáru Dr. Jibendra Narayan  Goswami se narodil v roce 1959 v rodině hudebníků ve svatém městě Váránasí. Indickou klasickou hudbu začal studovat nejprve se svým starším bratrem Rabindrou Goswami, mezinárodně renomovaným hráčem na sitár a surbahár. Později absolvoval studium instrumentální hudby na Benaras Hindu University a dosáhl ve svém oboru doktorátu. Jak je u indických umělců zvykem, stále je ve spojení se svým guruem, maestrem stáru a surbaháru  Shujatem  Khanem, synem jednoho z největších sitáristů v historii indické klasiky, Ustada Vilayata Khana. Pod jeho vedením zdokonaluje svou techniku v duchu melodických a estetických tradic této významné instrumentální školy.  

Dr. Goswami působí jako pedagog na prestižní Music Vasanta College (Krishna Murty Foundation, India) ve Váránasí. Od roku 1995 je stálým umělcem All India Radio. V roce 1995 vyhrál první cenu v celostátní indické soutěži „Sangeet Academy Competition“. Přednášel a vedl workshopy na univerzitách ve Španělsku, v Izraeli v Belgii,  na Benaras Hindu University  a jinde.  Pravidelně vystupuje v Indii i v Evropě (Německo, Belgie, Dánsko, Francie, Finsko, Španělsko, Česká republika atp.), koncertoval také v Izraeli. V roce 2006 vystoupil v džugalbandi (duu) s Elenou Kubičkovou (esrádž) na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl. Pod záštitou FOK hrál v roce 2004 a 2006 indickou klasickou hudbu za doprovodu   tablisty Mani Shankara Tripathi v kostele sv. Šimona a Judy v Praze (v roce 2009  v duu s E. Kubičkovou).

Elena Kubičková  - estradž

Vystudovala klasické housle, hrála v komorním smyčcovém orchestru. V severoindické (hindustánské) klasické hudbě se vzdělávala pod vedením houslisty a muzikologa prof. Dr. Smarajita Chakravortyho, v Indii studovala ve Váránasí u Dr. V. Balaji, zpěváka a houslisty, profesora Benaras Hindu University, a u Dr. Jibendry Narayana Goswami (1. cena v celoindické soutěži ve hře na sitár, Sangeet Academy 1995).  Spolu s dalšími hudebníky vydala několik alb, z nichž některá byla využita jako filmová hudba, např. k třídílnému filmu Igora Chauna "Cesta do Indie". Účinkovala na mnoha festivalech, také v Německu, Švýcarsku, Polsku, na Slovensku a (se skupinou Damaru) na mezinárodním hudebním festivalu v italské Ferraře. Spolupracuje s tablisty Tomášem Reindlem a  Fabricem Michelem. Spolu s indickými mistry (Dr. J. N. Goswami – sitár, Mani Shankar Tripathi – tabla) vystoupila mimo jiné na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2006 nebo v rámci koncertů FOK v kostele sv. Šimona a Judy. Koncertuje s programem severoindických rág,  přednáší o indické hudbě (HAMU, JAMU). Podílí se na tanečně-hudebním projektu Damaru, založeném na klasickém indickém tanci kathak, indických rágách a dalších hudebních a scénických prvcích. Album indických rág, které nahrála s tablistou Tomášem  Reindlem, bylo oceněno časopisem Harmonie nejvyšším počtem bodů. Na stanici Vltava v Českém rozhlase připravovala patnáct let  pravidelné noční pořady s indickou klasickou hudbou. Podmanivý zvuk esrádže a schopnost pohotově improvizovat (improvizace je velmi důležitou složkou při přednesu rág) neváhá využít ve spolupráci s dalšími hudebníky ve fúzních projektech, např. s houslistou  Lukášem  Kutou.

Mani Shankar Tripathi  - tabla

Pochází rovněž z Váránasí. Na tabla začal hrát ve věku šesti let pod vedením otce, aby pokračoval v rodinné tradici. Jeho pozdějším učitelem byl po dvacet let slavný tablista váránaské gharány, Pandit Ashutosh  Bhattacharya. Mani Shankar patří ke stálým umělcům All India Radio, s úspěchem koncertuje v Indii i v zahraničí.


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…