AMC TRIO Plus feat. PETER LIPA (Slovensko)


HUDEBNÍ NOSIČE


03.12.2021 19:30  |  Humanita 489


NOVINKA

AMC Trio + feat. Peter Lipa (Slovensko)

Peter Lipa - zpěv / Peter Adamkovič - klavír / Martin Marinčák - kontrabas / Stanislav Cvanciger -  bicí / Samuel Marinčák - kytara

Koncert je součástí koncertní série


Peter Lipa je nezaměnitelný zpěvák, považovaný za největší osobnost slovenského jazzu Peter Lipa je považovaný za nejvýznamnější osobnost slovenského jazzu. Jeho hudba vychází ze spojení jazzu a blues. Vytvořil osobitý vokální projev s důrazem na text – využívá výhody zpěváků, kteří kromě hudebního materiálu, tedy tónů, harmonie a rytmu, mohou publikum oslovit i textem, a jako první zpěvák na Slovensku uplatňuje v jazzové hudbě slovenštinu. Posledních deset let se věnuje hlavně původním písním, které vznikají na texty. Netají ovlivnění zpěváky jako Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Během své kariéry se vždy dokázal obklopit vynikajícími hudebníky, kteří mu pomohli dosáhnout reputace jazzového vokalisty evropské úrovně.

AMC trio: Společná kariéra těchto tří hudebníků (Peter Adamkovič, Martin Marinčák, Stanislav Cvanciger) začíná v roce 1993, kdy se jako začínající hudebníci rozhodli zúčastnit soutěže mladých jazzových skupin a začali zkoušet repertoár. Na zmíněné soutěži získali jednu z hlavních cen a to byl pro ně vynikající začátek. Postupně se AMC trio orientuje výhradně na interpretaci autorské hudby, pod kterou se podepisují všichni členové. Ve svých kompozicích často překračuje rámec zažitých jazzových postupů a sahá i po mimojazzových hudebních zdrojích. Velký důraz klade na melodičnost skladeb a jejich výrazné motivické zpracování. Hudba AMC tria čerpá z různorodosti a elegantní zpěvnosti předkládaných témat inspirovaných například i populární hudbou, nebo nápěvy z východoslovenského folklóru.
AMC trio není triem jednoho lídra, ale triem tří rovnocenných členů, jejichž vzájemná odlišnost se spojuje do vyváženého celku. Trio během své existence spolupracovalo s mnoha hosty. V posladní době trio vystupoje pod názvem AMC Trio + jako kvartet se Sameulem Marinčákem.

https://www.youtube.com/watch?v=c0PUlDaDs7w

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…