28. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 4. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


07.12.2023 19:00  |  Atrium


28. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

4. koncert

Kamil Piotrowicz (Polsko) 

Elchin Shirinov (Ázerbájdžán)


Finále 28. Mezinárodního festivalu jazzového piana je v dobrých rukách Elchina Shirinova a Kamila Piotrowicze

Pro letošek se s kouzlem sólových klavírních recitálů rozloučíme 7. prosince v Atriu na Žižkově. Ve skutečně reprezentativní společnosti někdejšího dvorního pianisty projektů Avishaie Cohena a jedné z hvězd vytříbeného polského jazzu.

Azerbájdžánský pianista a skladatel Elchin Shirinov (*1982) je našemu publiku dobře znám díky koncertování s Avishaiem Cohenem, kterému dal kus svého soundu. „Elchin dokáže měnit a posouvat věci. Jde o silnou osobnost a jeho timing a muzikantství je na vysoké úrovni. Představuje rostoucí sílu s ohromnými schopnostmi, pozor na něj!“ chválil svého někdejšího spoluhráče izraelský basista. Cohen ovšem nekupoval žádného zajíce v pytli. Než Shirinova v roce 2018 přizval do svojí kapely a k natáčení alb Arvoles (2019), Two Roses (2022) a Shifting Sands (2022), dobře si prostudoval jeho hudbu. Už dávno totiž šlo o uznávaného hráče.

Zajímavé přitom je, že ačkoliv pochází z muzikantské rodiny a jeho dva bratři studovali hru na tradiční blízkovýchodní nástroje na státní konzervatoři v Baku, samotný Elchin nikdy na žádnou hudební školu nechodil. Na klavír se naučil sám. Jako v podstatě hotový hráč si sice později formální výuku doplnil soukromými lekcemi, nicméně možná právě jako samouk položil základ svojí originalitě a nezaměnitelnému zvuku.

Od roku 2008 vystupoval Shirinov pravidelně se svým triem v Jazzovém centru v Baku a začal získávat i mezinárodní popularitu. V roce 2013 hrál na zásadním festivalu v Montreux se zpěvačkou Sevdou Alekperzade. Ve stejném roce navázal spolupráci s polským zpěvákem a hlasovým experimentátorem Grzegorzem Karnasem, se kterým později vydal album Power Kiss (2017) u slovenského labelu Hevhetia. V polovině desátých let sestavil Elchin Shirinov Group, ve které účinkovali mimo jiné trumpetista Avishai Cohen (jmenovec budoucího „zaměstnavatele“), bubeník Eric Harland či kytarista Yotam Silberstein. V Maďarsku publikoval desku Maiden Tower (2017), kterou s ním točili letos předčasně zesnulý basista Mátyás Szandai a vyhledávaný bubeník a perkusista András Dés (též Eric Truffaz, Eivind Aarset či Chris Potter). Za další milník lze označit album Waiting (2018, o dva roky později vyšlo i v Japonsku). V roce 2018 získal Shirinov titul Zasloužilého umělce Azerbájdžánu.

https://www.youtube.com/watch?v=eD5HlQg3c_U

https://www.youtube.com/watch?v=0Kz_lb7oMQ8

Pianista, skladatel a producent Kamil Piotrowicz (*1992) patří k nejpřesvědčivějším mladým nositelům polské jazzové tradice. Což se odráží i v řadě získaných ocenění, včetně opakovaných nominací na polskou „Grammy“ Fryderyk. Klasickou kompozici absolvoval na Akademii Muzycznej v Gdaňsku u profesora Leszka Kulakowského, poté se ponořil do jazzových studií na Rhythmic Music Conservatory v Kodani a Královské hudební akademii v Aarhusu.

Profilovou či spolukapelnickou diskografii, čítající devět titulů, zahájil Piotrowicz u slovenské Hevhetie v roce 2015 albem Birth. Následovalo v Polsku vydané album Dark Matter (2016) v rámci projektu Minim Experiment, a další titul Popular Music (2016) pro Hevhetii. Poté už pianista publikoval na vlastní značce Howard Records. Organizační talent využil i při zakládání Idealistic Festivalu. Piotrowicz pilně koncertuje nejen v Evropě, zahrál si i na afrických pódiích a v New Yorku, včetně koncertu v Lincoln Center. V Praze jsme ho mohli vidět a slyšet v Jazz Docku v rámci Hevhetia festivalu 2016, kde hrál se svým kvintetem. Další šance na setkání je více než vítaná.

https://howardrecords.bandcamp.com/album/weird-heaven

https://www.youtube.com/watch?v=u3wEZT9E0DY

 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7
logo - Městská část Prahy 3

Loading…