26. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 1. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


15.10.2021 19:00  |  Nuselská radnice


26. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

1. koncert
Aki Rissanen (Finsko)
Luis Figueiredo (Portugalsko)
 

sponsoruje:

 

Klavírní unie mezi severem a jihem na 1. večeru Mezinárodního festivalu jazzového piana

Úvodní večer 26. ročníku Mezinárodního festivalu jazzového piana slibuje mimořádný zážitek. Severskou scénu bude zastupovat finský virtuóz Aki Rissanen. Zadumanost evropského klasicizujícího jazzu vyváží jižanským temperamentem portugalský nadžánrový umělec Luis Figueiredo.

Aki Rissanen (*1980) je právem považován za finskou klavírní hvězdu. Jako mnoho jeho krajanů, postavil svůj hudební slovník na faktu, že se nechtěl rozhodovat mezi dvěma láskami: Klasickou hudbou a jazzem. Paralelně studoval zákonitosti obou hudebních světů na Conservatoire National Superior de Musique v Paříži, Sibelius Academy v Helsinkách i soukromých lekcích v New Yorku.

Mezinárodní věhlas získal Rissanen díky úspěchům na pianových soutěžích Montreux Jazz Festivalu a La Defense Jazz Festivalu. Známá je jeho spolupráce s americkým saxofonistou Davem Liebmanem v rámci Aki Rissanen/Jussi Lehtonen Quartet, s finským trumpetistou Vernerim Pohjolou, UMO Jazz Orchestra či Lahti Symphony Orchestra. Zahrál si také s Randym Breckerem či Rickem Margitzou, ktrerý přijal pozvání na Ariho desku Beautiful Anxiety (2009). Na kontě má Ari jedenáct kapelnických či spolu-kapelnických alb, včetně La Lumiére Noire (2007) se záznamem sólového piana a úspěšných triových nahrávek Amorandom (2016), Another North (2017) a Art In Motion (2021).

Letos vydal Rissanen sólové album Divided Horizon. Také ono těží z pianistovy žánrové duality. Podle jeho vlastních slov vychází z „klasické hudby, od připomínek barokní éry po vliv soudobé hudby, minimalismu a elektronické abstrakce, ochucené současným pojetím jazzové improvizace“.

https://www.youtube.com/watch?v=0p710VCzgIs&t=8s

 

Luís Figueiredo (*1979) se nejen v domovském Portugalsku prosadil jako hudebník, skladatel, aranžér a producent mimořádně všestranný. Nejdříve samozřejmě získal průpravu klasickou, když v coby desetiletý, po dvou letech soukromých lekcí, hladce nastoupil na Conservatório de Música v rodné Coimbře. Na Universidade de Aveiro či lisabonské Escole de Jazz Luiz Villas Boas už se ovšem věnoval širokému hudebnímu spektru, vedle klasické hudby a jazzu třeba etnomuzikologii.

Ve svých pětadvaceti se Luís vydal na dráhu profesionální hudebníka, přičemž se nevyhýbal ani přesahům do kvalitního popu. Patří k žádaným doprovazečům jazzových zpěvaček Christiny Branco nebo Elisy Rodrigues. Paralelně spolupracoval s Orquestra Filarmonia das Beiras či Orquestra Clássica do Sul a vedle filharmonií také s řadou těles komorních. Komponuje také scénickou hudbu pro film a divadlo.

Jako leader debutoval triovým albem Manhā (2010). Od té doby se podílel na třicítce alb, z toho dvanácti autorských či spolu-kapelnických. Od roku 2019 publikuje svoji tvorbu prostřednictvím vlastního labelu Roda Music.

https://www.youtube.com/watch?v=KOA-IPuOF6w

vstupenky


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…