25. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA - SÓLOVÉ RECITÁLY - 3. koncert


HUDEBNÍ NOSIČE


11.12.2020 19:30  |  Nuselská radnice


streamovaný koncert zde

25. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály

3. koncert

Tomáš Sýkora (Česko)
Jean Philippe Koch (Lucembursko)


Tomáš Sýkora
Tomáš Sýkora (*1979) český skladatel, pianista, pedagog, producent, aranžér. Absolvoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze (obory skladba a klavír) a Hudební Akademii Muzických Umění v Praze (obor skladba)
Jako skladatel, pianista a kapelník založil a vedl autorské projekty, mj. jazz quintet Nedaba (CD Songs About…, 2009), wrgha POWU orchestra (CD Kapiloongo, 2010, CD opoPOP, 2012, CD Ať rosa z nebes sestoupí, 2013), s nimiž pravidelně koncertoval v ČR.
Jako skladatel se Tomáš zaměřuje hlavně na kompozici z oblasti soudobé vážné hudby a jazzu. Jeho skladby uvedly např. orchestry Olomoucká filharmonie a Plzeňská filharmonie, soubory Pražské dechové kvinteto, Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, nebo sólisté Karel Dohnal, Jan Keller, Ilya Blackwedge a Zdeňka M. Košnarová, Ilya Blackwedge. Zkomponoval také hudbu k několika divadelním inscenacím a dokumentárním filmům. Za skladbu A Song about Šoša obdržel cenu OSA Nejlepší jazzová skladba roku 2013. Tomáš je aktivním členem skladatelské skupiny Prague 6, která se vytvořila kolem souboru Concept Art Orchestra, jenž vede skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová. V roce 2015 tato skupina natočila cd Concept Art Orchestra and Prague 6, které obsahuje autorské skladby pro big band od každého člena skupiny. Tato deska získala českou žánrovou cenu Anděl v kategorii Jazz and Blues. V prosinci 2018 vydala formace CD originálních vánočních skladeb Vánoce dospělých, které bylo nominováno na cenu Anděl 2018 v kategorii Jazz. Jako aranžér pravidelně spolupracuje s FOK.
Rok 2017 byl pro Tomáše ve znamení dvou projektů. Zpracoval kompletní orchestraci nejzásadnějšího díla předního českého jazzového skladatele Karla Růžičky Celebration Jazz Mass, a vydal své autorské sólo klavírní CD Songs and Old Forms, ve kterém se vrátil k českým kořenům a kde propojil vážnou hudbu a jazz. Na podzim 2018 založil komorní Tomáš Sýkora Trio s jasným posláním - hrát svou autorskou hudbu, jíž se vrací ke svým jazzovým idolům (př. Bill Evans, Horace Silver, Chick Corea, John Taylor). Nechybí ale ani inspirace současnými jmény (např. Edward Simon, Aaron Parks, Nitai Herskovits, Tigran Hamasyan). Důraz klade na výraznou melodii, propracovaný zvuk, promyšlenou výstavbu hudební formy a barvu jednotlivých kompozic.

Jean Philippe Koch 
Jean Philippe Koch začal s hrou na klavír v pěti letech. Studium hudby zahájil na Lucemburské konzervatoři (klavír, skladba), pak pokračoval na Musikhochschule v Saarbrückenu a dále absolvoval magisterský studijní program na Královské konzervatoři v Liège, kde získal nejvyšší ocenění. Na Berklee College of Music v Bostonu a na University Codras World Music a Dance Center v Rotterdamu vystudoval jazzové piano.
Při hře na klavír uplatňuje nové přístupy. Navštěvoval mistrovské kurzy u pianistů jako je L. Boulet, PL Aimard, K. Stott, D. Protopopescu, C. Fontlupt, J. Longrée-Poumay, T. Duis, S. Demay a další. V roce 2014 se stal učitelem hry na klavír na Lucemburské konzervatoři.
Jean-Philippe se velmi zajímá také o improvizaci a kompozici, a to při sólovém hraní nebo jako člen skupiny. S jazzovou kapelou Dock In Absolute, kterou tvoří Michel Meis (perkuse) a David Kintziger (kontrabas), cestuje po celém světě a prezentuje svou hudbu po Evropě (Lucembursko, Belgie, Německo, Rumunsko, Nizozemsko), ale i v Číně a Japonsku. Přístup k jazzu jim dovoluje posunout hranice a zkoumat potenciál nového zvuku. Se sdílenou láskou k jazzu kombinují různé styly klasické a rockové s vizuálním uměním a spoluvytvářejí svůj jedinečný jazzový styl. V roce 2012 nahráli album u Label CAM Jazz.
Koch má na kontě čtyři CD, poslední pod značkou EtCetera, se svým otcem, Philippem (housle) a svou sestrou Laurence (housle) - Koch Trio. Trio hrálo mimo jiné s Berlínskou a Lucemburskou filharmonií, na Christophori Salonu v Berlíně, v Pařížském Goethe Institutu, London Conway Hall, Dublinu, Madridu Conde Duque.
Jean-Philippe Koch byl oceněn zlatou medailí na soutěži mladých sólistů UGDA v Lucemburku. Ve stejném roce získal Cenu SACEM, cenu EMCY (Evropská unie hudebních soutěží pro mládež) a cenu za nejlepší kompozici pro klavír na mezinárodní soutěži Artistes en Herbe.

vstupenky zde

 


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…