17. FREE JAZZ FESTIVAL - 1. KONCERT


HUDEBNÍ NOSIČE


23.09.2022 19:00  |  Klub Kaštan


Elliott Sharp (Spojené státy)

Elliott Sharp - kytara, saxofony, klarinet

Eternal Triangle (Velká Británie)

Trevor Watts - saxofony / Veryan Weston - piano / Jamie Harris - conga, perkuse


Nadžánrový experimentátor, kytarista, saxofonista a klarinetista Elliott Sharp (*1. března 1951, Cleveland), od konce 70. let jedna z vůdčích osobností newyorské avantgardní scény, je muzikant mnoha hudebních tváří. Bravurně překračuje hranice žánrů od jazzu po noise či elektroniku. Píše soudobou hudbu pro klavír, smyčcové kvarteto, komorní ansámbly i velká tělesa. Vytváří scénickou muziku. V Česku jsme ho zažili jako sólového improvizátora i kapelníka extravagantně bluesového seskupení Terraplane, jeho soudobá díla u nás interpretoval orchestr Agon. Pro zdejší publikum je samozřejmě zajímavá i jeho vazba na Plastic People Of The Universe. Během své kariéry spolupracoval s mnoha hudebníky, mezi které patří například Bill Laswell, Eugene Chadbourne, Bobby Previte a Anthony Coleman.

Na Free Jazz Festivalu zahraje Sharp ve svojí nejtypičtější inkarnaci. Jako mimořádně nápaditý sólový improvizátor, tvůrce nevšedních zvukových krajin a nálad, plných dynamických zvratů.

 

Britské trio Eternal Triangle hraje hudbu vystavěnou na kompozicích neúnavného saxofonisty Trevora Wattse (*26. února 1939, York) který rád využívá jak africké a jihoamerické rytmické struktury, tak jazzové a klasické evropské hudební formy. Což ovšem neznamená, že by bylo publikum připraveno o dobrodružství improvizace. „Vývoj skladeb pokračuje přímo během koncertů. Každý z muzikantů může objevit v každém z kusů něco nového a tak se kompozice neustále proměňují,“ vysvětluje Watts.

Intuitivní souhra je zajištěna už dlouholetou spoluprácí hudebníků. Trio Eternal Triangle je sice čerstvou záležitostí, funguje od roku 2001. Ovšem Trevor Watts a klávesista Veryan Weston (*3. září 1950, Sussex) spolu vystupovali a nahrávali alba už od počátku 80. let. Ať už pod hlavičkou projektu Moiré Music, nebo později v duu, které zachytilo album „6 Dialogues“ (2002). Perkusistu Jamieho Harrise pozval Watts poprvé do svého The Celebration Bandu, zaznamenaného na eponymním CD z roku 2001. Později s ním objel na koncertních turné půl zeměkoule a natočil řadu desek v duu, Live In Sao Paulo, Brasil (2006), Ancestry (2007) či Tribal (2017). „Věčný trojúhelník“ tak vlastně vznikl průnikem dvou ustálených duí.

Samotný Trevor Watts patří ke klasikům anglického jazzu a volné improvizace. Začal hrát jako samouk od dvanácti let na kornet, ze kterého v osmnácti přešel na saxofon. V polovině 60. let založil spolu s bubeníkem Johnem Stevensem legendární Spontaneous Music Ensemble, volný spolek improvizujících muzikantů, v UK průkopnický. Od roku 1967 vedl kapelu Amalgam. Proslul také spoluprací s kontrabasistou Barrym Guyem a jeho London Jazz Composers‘ Orchestra. Wattsova diskografie čítá desítky alb. Neutuchající tvůrčí aktivitou třiaosmdesátiletý (!) mistr doslova popírá existenci stárnutí.

 

vstupenky zde


PARTNEŘI

logo - Magistrát hlavního města Prahy
logo - Ministerstvo kultury ČR
logo - Městská část Prahy 2
logo - Městská část Prahy 1
logo - Městská část Prahy 4
logo - Městská část Prahy 11
logo - Městská část Prahy 5
logo - Městská část Prahy 6
logo - Raiffeisen Leasing
logo - Art District Prague 7

Loading…